profil

Przypowieści biblijne - szlachetne utopie czy świat żywych wartości ?

drukuj
poleca 85% 571 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

praca pisana w 1 klasie liceum oceniona na 4

Biblia, obok dorobku antyku, jest jednym z dwóch najważniejszych źródeł naszej kultury. Z niej wyrasta światopogląd, system wartości i ocen, bogactwo literatury i sztuki. Zawiera ona także uniwersalny, ogólnoludzki kodeks moralny, dlatego też nie pozostaje obojętna także dla wyznawców religii innych niż nasza.
W Nowym Testamencie bardzo ważne miejsce zajmują przypowieści. Ukazują one historie z życia przeciętnych ludzi, ich perypetie, troski i zmartwienia.
Przypowieść "O synu marnotrawnym" poprzez pryzmat ojca i dwóch synów pokazuje, czym tak naprawdę jest przebaczenie. Młodszy syn postanowił opuścić dom rodzinny. Zabrał więc należącą się mu część majątku i wyruszył w świat. W krótkim czasie roztrwonił wszystkie pieniądze i zaczął przymierać głodem. Wtedy też skruszony powrócił do ojca, który na cześć jego powrotu wyprawił wielką ucztę. Starszy, posłuszny syn, nie był zadowolony z tak dobrego przyjęcia brata. Jednak ojciec wytłumaczył mu, że cieszy się z powrotu syna, ponieważ wrócił on na dobrą drogę, tak jakby na nowo ożył. Przypowieść ta ukazuje nam to, że Bóg jest właśnie takim ojcem, który cieszy się z każdego nawróconego grzesznika.
Inna przypowieść – „O miłosiernym Samarytaninie” przedstawia obraz Samarytanina, który okazał współczucie rannemu człowiekowi. Pielęgnował go i opłacił jego pobyt w gospodzie. Przed Samarytaninem rannego człowieka mijali duchowni oraz ludzie, którzy z racji swojego powołania powinni pomagać innym. Jednak oni nie zainteresowali się nieszczęśnikiem pozostawiając go na pastwę losu. Przypowieść ta uwidacznia problematykę współczucia i miłosierdzia, które powinny być nieodzowną częścią życia każdego człowieka.
Przypowieści biblijne są światem żywych wartości. Posiadają w sobie wiele mądrości życiowej, pomagają człowiekowi kształtować własne sumienie, dokonywać właściwych wyborów oraz czerpać przykłady z niezmiennych wzorców, które były aktualne w czasach współczesnych Jezusowi, ale są aktualne i dziś.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury