profil

Dlaczego w literaturze tak często występuje motyw zła?

poleca 85% 388 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Zło istnieje już od bardzo dawna - od początku świata. Motyw zła w literaturze pojawia się już w najwcześniejszych zapiskach i księgach. Przykładem takiej księgi jest Biblia, w której zło objawia się na różne sposoby.

Jest to bratobójstwo, którego z zazdrości dopuścił się Kain; grzech pierworodny, spowodowany ciekawością Adama i Ewy oraz wieża Babel. Przykładami kar za zło są: potop i plagi egipskie.
Motyw zła pojawia się w "Balladynie" J. Słowackiego, w której tytułowa Balladyna dopuszcza się siostrobójstwa na Alinie. W mitach również odnajdziemy motyw zła. Są nimi: hydry, cyklopy, harpie, klątwy, wojny i krainy śmierci. Kolejnymi przykładami, gdzie występują motywy zła są Harry Potter i "Władca Pierścieni". W Harrym Potterze są to: śmierciożercy i Voldemort, zaś we "Władcy Pierścieni"- kraina Mordor, okrutni Orkowie, Sauron i pierścień umiejący zawładnąć duszą.

Motywy zła tak często występują w literaturze, ponieważ bez zła nie byłoby dobra. Samo zło w literaturze nudzi czytelnika i bez zła - swego przeciwieństwa nie jest dobrem. Czytelnik, czytający literaturę ma do wyboru dobro albo zło. Świadomie wybiera on któreś z nich, bez narzucania mu konieczności wyboru.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata