profil

Mars

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Średnia odległość od Słońca – 227,94 mln km
Okres orbitalny – 1,88 roku
Czas jednego obrotu wokół osi - 24,62h
Masa – 6,421 * 1023 kg
Promień równikowy – 3393 km
Średnia gęstość – 3,95 g/cm3

Rdzawy kolor (stąd nazwa „czerwona planeta”) zawdzięcza Mars licznym związkom żelaza w skałach skorupy planety.
Na Marsie występują mało zniszczone kratery i wysokie łańcuchy górskie, kratery „zawiane śniegiem”, struktury przypominające dawne koryta rzek (których woda została prawdopodobnie wchłonięta w głąb szczelin powstałych po upadkach meteorytów), wygasłe wulkany.
W okolicach biegunów Marsa pojawiają się sezonowo czapy polarne, w których do dziś zachowała się na Marsie woda (choć ich gł. składnikiem jest „suchy lód” – zestalony dwutlenek węgla). Marsjańską wiosną „lody” czy też szrony, sublimują i czapy gwałtownie maleją.
Nad powierzchnią Marsa unosi się śladowa atmosfera. Atmosfera Marsa – bardzo rzadki gaz o średniej temperaturze przy powierzchni 218 K, składający się z dwutlenku węgla (95%), azotu (2,7%) i argonu (1,6%) ze śladami tlenu, tlenku węgla, pary wodnej, neonu, kryptonu, ksenonu, ozonu. Nisko w atmosferze Marsa obserwuje się zmienną ilość pyłów, co powoduje zmiany temperatury, gdyż pył pochłania promieniowanie słoneczne; sezonowo zmienia się ilość szronu na powierzchni i mogą pojawiać się chmury. Duże różnice temperatur powierzchni Marsa (latem w południe 300 K, przed świtem 170K, zimą prawie stale 273 K) powodują częste występowanie na Marsie huraganów (do 300 km/h) i pyłowe zamiecie.

Księżyce

Fobos i Deimos (są prawdopodobnie przechwyconymi przez Marsa planetoidami).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta