profil

Charakterysyka Sary i Kamy

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jednymi z ważniejszych postaci występujących w powieści Bolesława Prusa pt."Faraon" są dwie zupełnie różne od siebie kobiety. Pierwsza z nich to Sara: "Jestem Sara, córka Gedeona, rządcy tego folwarku", Żydówka. Druga tp Kama- kapłanka świętaej bogini Astoreth, pilnowała ognia.
Książę w chwili, gdy po raz pierwszy ujrzał obydwie dziewczyny był wielce zdumiony ich urodą. Jednak o każdej myślał w inny sposób. "Było to istotnie piękne dziewczę z greckimi rysami twarzy i cerą słoniowej kości. Spod welonu na głowie wyglądały ogromne, czarne włosy, skręcone w węzeł. Miała na sobie białą szatę powłóczystą, którą z jednej strony unosiła ręką; pod przejrzystą zasłoną widać było dziewicze piersi z kształtu podobne do jabłek". Natomiast o Kamie: "I w świetlnej smudze ukazała się prześliczna kobiet naga, w złotej przepasce pomiędzy biodrami. Pomimo, iż opis wyglądu tej kobiety jest krótki, jednakże to ona wzbudziła w Ramzesie większe pożądanie i miłość. Dręczony namiętnością wymykał się co noc pod jej dom.
Sara to chyba jedyna osoba, która szczerze kochała Ramzesa. Nawet, gdy nieświadomie nadała ich narodzonemu synowi imię żydowskie Izaak i została wygnana z pałacu, nie przestała darzyć księcia uczuciem. Była kobietą niezwykle wytrzymałą, a przy tym również cierpliwą. Mimo wcześniejszych zapewnień, że Żydówka nigdy ie zostanie kochanką, ulega młodemu faraonowi. Jedyne czego serce Sary nie było w stanie wytrzymać to śmierć jej synka. Lecz również wtedy nie uznała winy Ramzesa XIII. Wyrok przyjęła na siebie, a w więzieniu zmarła. Zupełną jej antagonistką jest Kama. "Kapłanka fenicka niewiele szczęścia przyniosła Ramzesowi". Była o niego zazdrosna, okrutna i bezwzględna.
"Czy myślisz, że Żydówki są mniej słodkie od Egipcjanek?... Są tylko skromniejsze i trudniejsze, co ich miłości nadaje wdzięk nadzwyczajny". Ten cytat trafnie wyraża uosobienie Sary. Rzeczywiście była ona cicha, pokorna, miła, spokojna. Mówiąc o Kamie nasuwają się raczej wady. Bardzo szybko zniechęciła do siebie księcia, ukazując się jako złośliwa, kłótliwa osoba. Nie miała skrupułów namawiając Lykona do zbrodni.
Córka Gedeona chętnie grała na harfie oraz zabawiała swoim śpiewem. Swoje zdolności szczególnie uwydatniała podczas wizyt młodego faraona. Ponadto uwielbiała, gdy faraon "przeczesywał" swoimi dłońmi jej włosy oraz kłaść się u jego stóp. Jako fenicka tancerka lubiła Kama taniec i śpiew, który niejednego mężczyznę przyprawiał o szybsze bicie serca. Sara była osobą płochliwą. "Nadto, zanim zdążyła oswoić się z nowymi wrażeniami, zatrwożyła ją niechęć okolicznego ludu do niej, Żydówki". "I jeszcze jedna dręczyła ją troska: że ona czuje się wobec księcia sługą i niewolnicą. Ona była i chciała być jego najwspanialszą sługą i niewolnicą, niedostępną jak cień. Ale jednocześnie pragnęła, aby on ją, przynajmniej w chwili pieszczot, nie traktował jak pan i władca". Kama natomiat nienawidziła Sary. Dlatego eż, gdy Ramzes wydał polecenie, aby córka rządcy usługiwała fenickiej tancerce, była bardzo szczęśliwa.
Jeżeli przychodzi nam oceniać dwie różne osoby, jest to wybór bardzo ciężki. Jednak w tym konkretnym przypadku, myślę, że nie ulega wątpliwości, iż Kama to uosobienie zła, natomiast Sara- dobra. Ale nie zdecydowałabym się na pozostanie kochanką, nawet jeżeli tym mężczyzną miałby być przyszły faraon. Tym bardziej, że obydwie ryzykowały dużo, jedna sprzeciwiła się religii, dgugiej groziła śmierć.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty