profil

"Mit o Syzyfie" streszczenie.

drukuj
poleca 82% 1744 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Syzyf był królem Koryntu. Będąc ulubieńcem bogów często bywał na Olimpie. Pewnego dnia wyjawił sekretną tajemnicę, zapłacił za to śmiercią. Poprosił żonę by nie wyprawiała mu pogrzebu i nie wkładała obola do ust. Syzyf dzięki temu nie mógł się przenieść na drugą stronę Styksu. Siedział cały czas w podziemiach. Jego jęki usłyszeli Hades i Persefona. Rozkazali mu wrócić z Tanatosem do świata żywych by żona odprawiła pogrzeb i włożyła obol do ust zmarłego.
Syzyf uwięził Tanatosa w lochach i żył na ziemi jeszcze kilkanaście lat. Gdy Hades zoriętował się, że złoczyńca nie wrócił wysłał po niego Hermesa. Posłaniec znalazł uciekiniera uwolnił, Tanatosa i wrócił z wszystkimi do Hadesu.
Kara Syzyfa była okrutna. Musiał on wtaczać kamienny głaz pod górę. Gdy kamień był u szczytu po chwili spadał w dół. I Syzyf swoją pracę zaczynał od nowa.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
31.1.2019 (15:30)

A to nie w innym micie żona kazała nie robić pogrzebu czy mi sie wydaje? (tez chodzi mi o innych bogów)

24.11.2011 (19:44)

Dobree xdd
Dzzięki.... ;D

21.2.2011 (18:21)

po pierwsze obol kladziono na oczach, zawsze uwazalem, ze Tanatosa uwolnil bóg wojny(Ares). Streszczenie to jest niedokladne i do niczego nie przydatne, nie radze go czytac mozna wyrwac 1 max 2. Radze poczytac org. Homera

Teksty kultury