profil

Wpływ właściwości termodynamicznych wody na organizmy żywe

poleca 85% 146 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda krzepnąc zwiększa swoją objętość i przez to wiele roślin ulega zniszczeniu. Woda, która jest w liściach pod wpływem krzepnięcia rozrywa włókna i powoduje usychanie. Ta właściwość jest pożyteczna dla rolników, którym użyźnia glebę. Niestety w zimie wiele gospodarstw ponosi szkody. Rozszczelniane są sieci rurociągowe i przez do dochodzi do uszkodzeń, np. pralek.
Jeśli chodzi o gęstość, to lód ma ją większą od wody i przez to pływa po jej powierzchni. Jest on bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Zimą, gdy zbiorniki wodne są zamarznięte, to ryby i inne stworzenia żyjące pod wodą nie muszą obawiać się o ciepło. Gruba warstwa na powierzchni chroni przed uciekaniem ciepła z głębi.
Woda ma największą gęstość w temperaturze 4ºC. Jej objętość maleje do 4ºC, a powyżej tej temperatury – wzrasta.

Ciepło właściwe wody wynosi 4200 J/kg ºC i jest ono ok. 20 razy większe od ciepła właściwego cyny. Kilogram wody w temperaturze 1ºC to 4200J, a kilogram cyny w tej samej temperaturze wynosi 220J.
Poza tym woda wolno się nagrzewa i stygnie. Dlatego zanim zagotuje nam się woda na herbatę musimy poczekać parę minut, a później przez jakiś czas jest ona gorąca i od razu się nie ochładza.
Nad morzem powietrze się ogrzewa, a chłodniejszy wiatr wieje od lądu w kierunku morza, ponieważ woda oddaje ciepło. Zimą ogrzewa ona powietrze i najcieplej jest właśnie nad morzami i oceanami, a latem przez wodę w tamtych rejonach klimat się ochładza.
Ciepło parowania wody jest małe, więc zbiorniki wodne bardzo szybko parują i tworzą chmury opadowe. Kiedy utworzą się już one w powietrzu, to nadchodzi proces skraplania i w zależności od klimatu na ziemię spadają deszcze, śniegi, czy też grad.
Lód posiada dużą wartość ciepła topnienia (335000). Górskie rzeki przez jedną noc mogą poszerzyć się o 3-4 metry i latem są przez to powodzie. Koryta rzek nie potrafią utrzymać tak wielkiej ilości wody i wylewa się ona poza nie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta