profil

Charakterystyka Uli Zalewskiej z książki I. Jurgielewiczowej pt. "Ten Obcy".

poleca 83% 1618 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Urszula Zalewska jest jedną z głównych bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej "Ten Obcy".

Dziewczynka jest sierotą. Mama zmarła, a tata opuścił je, gdy Ula była mała. Więc po odejściu ukochanej i zarazem najbliższej osoby Zalewską zajęły się ciotki. Dwunastolatka mieszka w Warszawie. Jest szczupłą, wysoką, zgrabną małą kobietką. Ma piękne oczy i rude włosy.

Bohaterka wakacje spędza u ojca. W jego domu czuje się źle, obco. Każdy ruch jest dla niej krępujący, w końcu trudno się jej dziwić. Ma ogromny żal do taty i nie może mu wybaczyć tego, że odszedł od matki. Sądzi, że "ojca powinno się mieć od samego początku...zawsze. Inaczej jest źle i ciężko i nie wiadomo jak z tego wybrnąć". Dziewczyna świadomie okazuje obojętność wobec niego.

Ula jest nieśmiała, spokojna, subtelna i łatwo ja onieśmielić, np. wtedy kiedy zobaczyła płaczącego Zenka. Nastolatka jest również wrażliwa i współczująca. Ma w sobie wrodzoną uczciwość i szlachetne serce. Dziewczyna jest zamknięta w sobie, trudno nawiązuje kontakty z innymi. Przeżywa śmierć ukochanej mamy, dlatego pisze pamiętnik w formie listów do niej. Chciałaby zwierzyć się jej, w swoich zapiskach pisze: "Już postanowione. Powiem jej. Powiem Pestce o wszystkim."

Pestka odbiera Ulę jako dobrą koleżankę, więc postanowiły, że zostaną przyjaciółkami. Ula jest mało odważna, dlatego chłopcy chcieli pozbyć się jej z załogi, ale wiedzieli, że przebojowa Pestka odeszłaby wraz z Ulą. Myślę, że chłopcy powinni być bardziej wyrozumiali w stosunku do dziewczyny. Nie wiedzieli, że dotknęłoby ją odtrącenie z grupy. Zwracając uwagę na to ile ona wycierpiała w swoim krótkim życiu, powinni byli zaakceptować jej wady.

Uważam, że ciekawie byłoby poznać Urszulę Zalewską.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (3) Brak komentarzy

Mi się całkiem podoba.Trochę krótkie . I na początku pisałaś ze chłopcy nie chcieli jej przyjąć do grupy i potem znowu niepotrzebnie otym wspomnialas przytaczając podobne słowa..... .

A w ogóle to kaziuta11 chłopcy chcieli wykluczyć ule z załogi.

Nie najlepsze ;/ duuuużo błędów!

hm... chrakterystyja bardzo fajna tylko marian i julek nie chcieli wykluczyc z gruby Uli!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata