profil

Pirogenizacja węgla kamiennego

poleca 85% 1535 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Piroliza węgla kamiennego (pirogenizacja, odgazowanie węgla kamiennego, sucha destylacja węgla)- jest to proces, który polega na ogrzewaniu węgla bez dostępu powietrza w temperaturze ok. 1000. Podczas tego procesu , kiedy węgiel kamienny ulega wielu przemianom chemicznym, powstaja:
I – PRODUKTY GAZOWE
II- PRODUKTY CIEKLE
III- PRODUKTY STALE

-PRODUKTY GAZOWE
Produktem gazowym pirogenizacji węgla kamiennego jest tzw. gaz koksowniczy. Składa on się głównie z tlenku węgla (II), wodoru i metanu. W niewielkich ilościach zawiera gaz koksowniczy również węglowodory ciężkie, tlenek węgla (Iv) i azot.
Wykorzystywany jest jako środek opałowy.


-PRODUKTY CIEKLE
W wyniku suchej destylacji węgla kamiennego powstają dwa produkty ciekłe:
-SMOLA POGAZOWA
-WODA POGAZOWA

-SMOLA POGAZOWA
Jest ona mieszaniną wielu związków aromatycznych. Najwięcej znajduje się w niej naftalenu- jest to ok.11%, ponadto występuje tam jeszcze 150 innych związków aromatycznych. Po suchej destylacji węgla poddawana jest smoła pogazowa kolejnym procesom przetwórczym, w wyniku których można wydzielić te związki. Następuje to poprzez destylację frakcyjną a związki aromatyczne to frakcje. Po destylacji można dokonać dalszego podziału olejów na poszczególne składniki- za pomocą procesów chemicznych albo fizycznych.
Frakcjami destylacji frakcyjnej smoły pogazowej są:

OLEJ LEKKI- który wydziela się w temperaturze od 80-170- olej ten zawiera
benzen, toluen, ksylen
OLEJ ŚREDNI- wydzielający się w temperaturach od 170-230- olej ten jest mieszaniną wielu związków organicznych- naftalenu, fenolu i jego pochodnych
OLEJ CIĘŻKI- pojawia się w temperaturach od 230- 270- składa się z naftalenu, fenolu i innych związków aromatycznych
OLEJ ANTRACENOWY- pojawiający się w temperaturach od 270- 360- zawiera on antracen, inne węglowodory aromatyczne (mają skondensowane pierścienie)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta