profil

Dzieje rodu Horeszków

drukuj
poleca 84% 592 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W Epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” możemy poznać dzieje Magnackiej rodziny Horeszków .Na zamku w Horeszkowie mieszkał Stolnik pan zamku wraz ze swoją córką Ewą.

Zamek był miejscem spotkań okolicznej szlachty, miejscem sejmików i narad szlachciców. Gerwazy – wierny sługa Stolnika towarzyszył mu prawie w każdej sytuacji.Między innymi pomaga w obronie Zamku przed Moskalami. Jego córka Ewa zakochała się z wzajemnością w Jacku Soplicy. Początkowo Stolnik godził się na zaloty Soplicy , ponieważ był mu potrzebny, po to aby mógł dowolnie manipulować na sejmikach głosami okolicznej szlachty. Jednak Magnat nie mógł dopuścić do ślubu swojej córki z biednym szlachcicem Podaje Jackowi Czarną Polewkę ,która symbolizowała nie zaakceptowanie związku Ewy z Jackiem. Soplica uświadamia sobie ,że Stolnik nie był jego przyjacielem ,został przez niego wykorzystany aby mieć większość w Sejmikach. Wkrótce jego córka zostaje wydana za mąż za bogatego kasztelana. Jacek Soplica ,który odwiedzał okolice zamku jest świadkiem triumfalnego odpierania przez Horeszkę ataku Moskali na zamek.

Jacek wkroczył do zamku po walce, chwile później nieumyślnie zabija Stolnika. Po jego śmierci rozpoczyna się spór o zamek pomiędzy Hrabią a Sędzią. Również córka stolnika –Ewa ginie podczas zesłania na Sybir.


Praca oceniona na 5-


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
8.2.2011 (16:28)

jest 5 !! bardzo dobra praca....

6.11.2008 (19:51)

mam nadzieje ze bedzie te 5- xd.

15.3.2007 (15:29)

Bardzooo dobraa praca :D:D :P :*:* buŹ. ;)

Teksty kultury