profil

Ignacy Krasicki - poeta gorzki czy śmieszny.

poleca 85% 832 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki w swoich bajkach, satyrach jak i w powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego p[rzypadki" porusza liczny temat wad ludzkich, ale nigdy nie wyśmiewa się z ludzi, których te przywary cechują. Poeta stara się jedynie okazać ludziom bezsensowność ich działań i powszechne zepsucie. W swoich utworach posługuje się komizmem, by ukazać przywary ludzkiego charakteru, uleganie obcym wpływom, ułomność systemu państwowego.
Ignacy Krasicki w bajkach zawarł wszystkie swoje przemyślenia, obserwacje i wnioski. Literatura oświeceniowa w tym okresie, w którym żył i tworzył Krasicki miała przede wszystkim wychowywać człowieka i stąd właśnie jej wybitnie dydaktyczny charakter. Ideologia i filozofia formacji społeczno-kulturalnej, uwalniająca człowieka od dogmatyzmu teologicznego, proponująca optymistyczny światopogląd, opierająca się na wierze w niezmierzone możliwości rozumu, musiała położyć nacisk na ukształtowanie nowego typu człowieka. Dlatego dużym powodzeniem cieszyły się wszystkie gatunki literackie, które mogły być włączone w służbę społeczną. Ignacy Krasicki był znakomitym krytykiem anachronizmu myślowego i sarmackiego stylu życia. Osiągnął wyżyny kunsztu i niezwykłą popularność uprawiając bajkopisarstwo, w którym nawiązywał do wzorców Ezopa i La Fontaine'a, naznaczając je jednak swoim nieprzeciętnym talentem.
Znany jako mistrz ironi, satyry i kpiny ukazał w kolejnych utworach główne choroby społeczeństwa, jakie wyniszczały organizm ojczyzny. Ruszenie poety wypływa nie z monotonnego wykładu na temat moralności czy z kazania jednoznacznie potepiającego naród lecz z subtelnej krytyki, której podstawą były żarty i śmiech. Krasicki wiedział, że tylko poprzez śmiech trafi do umysłu szlachcica, nie znoszącego ataków na swoją osobę.
Ignacy Krasicki był najwiekszym poetą polskiego oświecenia, dzieckiem epoki, wytworem wieku rozumu i filozofów. Realizował w swej poezji zadania, które postawili przed sobą ci, co odwazyli sie byc madrymi wsrod mas ciemnej,zacofanej szlachty, broniacej zlotej wolnosci. Krasicki pozostawil po sobie perelki poezji, ktore do dzis ucza, bawia, smiesza, wzbudzaja podziw dla trafnosci ocenm ludzkich charakterystycznych wad.Praca pisana na podstawie wielu zrodel moga znajdowac sie zdania podobne jak w innych pracach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury