profil

Jakie wartości są dla ciebie w życiu najważniejsze i dlaczego?

poleca 79% 1256 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowiek ma to do siebie, że odczuwa. ”Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.” Tak napisał znany kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez. Każda wartość w życiu człowieka jest tak samo ważna. Ale ich uszeregowanie i wyniesienie na piedestał wartości najważniejszych zależy moim zdaniem od tego czy ktoś kieruje się w życiu rozumiem czy sercem. Ja staram się podążać za głosem serca. Wszystkie
Najważniejszą wartością dla mnie jest miłość. „Jedynie miłość nadaje sens życiu. Dlatego im bardziej zdolni będziemy do miłości i dawania siebie innym, tym bardziej sensowne będzie nasze życie.” Hermann Hesse. Tak do końca nie można jej opisać słowami. Zawsze była, jest i będzie w życiu każdego z nas. Zawsze osnuta jest tajemnicą, którą może rozwikłać jedynie osoba kochająca i kochana. Słowa w tym wypadku nic nie znaczą. „Kocham” już dawno przestało mieć wartość dla ludzi żyjących w dzisiejszym świecie. Jednak młodzież zaczyna rozumieć, że słowa mają wielką cenę. W końcu kochać to dzielić się radością tu i teraz… a ludziom coraz częściej potrzeba szczęścia. Sprawia, że paleta barw nie ogranicza się do wszystkich odcieni szarości, ale wręcz tryska przepychem kolorów. Sprawia, że unosimy się trzydzieści centymetrów ponad chodnikami. Sprawia, że Ziemia się obraca. Jest motorem napędowym całego świata i dlatego dla mnie jest najważniejszą wartością.
Kolejne miejsce w mojej hierarchii wartości zajmuje przyjaźń. Jest ona owocem, który dojrzewa bardzo powoli, jednak, gdy dojrzeje daje wiele szczęścia. Każdy ma chwile, że się po cichu żegna, na szczęście jest taka instytucja, jaką jest przyjaciel. Wtedy każdy zakręt na naszej życiowej drodze ulega wyprostowaniu. Łatwiej dzielić smutek na dwoje, a przyjemniej łatwiej dzielić radość z drugą, bliską nam osobą. „Przyjaźń jest najlepszym lekarstwem na wszelkie nasze dolegliwości. Ona kruszy bariery, które nas dzielą, rozluźnia wszelkie ograniczające nas więzy, przenika jak stare, dobre wino do wszystkich żył życia. Jest poczuciem, że się nawzajem rozumiemy, ufamy sobie i z całego serca życzymy sobie szczęścia!” Henry van Dyke. Te piękne słowa najtrafniej oddają istotę przyjaźni. Jest ona potrzebna w naszym życiu. Przyjaźń uczy. Nauczyła mnie, że mam prawo stać nad innym człowiekiem, ale tylko wtedy, aby pomóc mu się podnieść.
Rodzina, choć równie ważna, znajduje się na trzecim miejscu. Dlaczego? Ponieważ opiera się zarówno na miłości jak i przyjaźni. Bliscy otaczają nas uczuciem od momentu poczęcia. Chronią nas w miarę możliwości przed złem tego świata. Dają tez poczucie szczęścia tak potrzebne, aby być dobrym człowiekiem. Rodzice są pierwszymi osobami, które obdarzamy uczuciami. „Grunt to rodzinka, grunt to rodzinka, Bo kto rodzinkę fajną ma, Nie wie, co bieda, bo gdy potrzeba, To mu rodzinka zawsze da!” Jan Chełmicki. Te humorystyczne słowa Jana Chełmickiego obalają mit, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu. To bardzo niesprawiedliwe określenie. Rodzina jest pewnym zobowiązaniem. Uczy dawać to wszystko, co mamy najlepsze: szczerość, zrozumienie, ciepło, poczucie bezpieczeństwa. Ale daje nam w zamian jeszcze więcej. Gdy w pieleszach domowych panuje zgoda jest to największy dar, którego nie możemy zmarnować.
Drugim domem dla człowieka jest jego kraj. Ojczyzna i patriotyzm to kolejne wartości ważne dla mnie. Nasze państwo jest, jakie jest, ale musimy nauczyć się kochać Ojczyznę, którą przed kilkudziesięcioma laty z rąk okupantów wyzwolili własną krwią nasi pradziadowie. Czuję się odpowiedzialna za nasz Kraj. Chociaż czasami serce mi się kraje widząc, co dzieje się np., na scenie politycznej, wierzę, że będzie lepiej. Brak miłości do kraju, w którym przyszło nam żyć tworzy niepotrzebne biadolenie i marudzenie. Nie możemy tylko narzekać. Musimy zrobić coś żeby było lepiej, przytulniej.
Taka właśnie jest moja hierarchia wartości. Myślę, że uszeregowałam ją w odpowiedni sposób. Tak naprawdę wszystkie przedstawione przeze mnie wartości są mi równie bliskie. Wartości, którymi kieruję się w życiu pokazują, jakim jestem człowiekiem. Dla ludzi biorących udział w tzw. „wyścigu szczurów” najważniejsze będą pieniądze, dla ludzi ceniących drugiego człowieka będzie to przyjaźń lub miłość. Kierujmy się wartościami pięknymi, nadającymi naszemu skromnemu życiu niepowtarzalny smak, wznoszącymi nas ponad innych bezbarwnych ludzi, dla których nadrzędną wartością jest sława, pieniądze, kariera a wtedy będziemy, choć trochę szczęśliwsi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty