profil

Miłośc Ligii i Winicjusza-anachronizm czy niedościgły ideał??

drukuj
poleca 85% 158 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

''Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, (...) jeśli nie objawi mu się miłość''
Jan Paweł II
Powyższy cytat odnosi się do miłości Ligii i Winicjusza. Uważam, że ich miłośc jest niedościgłym ideałem. Początkowo Marek jako poganin, traktował kobiety jak przedmioty, nie potrafił kochać z całego serca, a jego celami w życiu były rozpusta i rozrywka.
Mieszkając w domu Aulusa Plaucjusza i poznając Ligię, pragnął ją tylko jako swoją nałożnicę. Kiedy ta go odrzuciła, ze względu na swoje poglądy i wiarę, zrozumiał, że kocha ją ponad życie, i że ona nie jest taka jak inne rzymskie dziewczęta, bo pragnie prawdziwej miłości i poczucia bezpieczeństwa, jakie dałby jej chrześcijan. Gdyby Marek Winicjusz był chrześcijanem, to Ligia mogłaby zostać jego żoną, bo pozwalałaby jej na to wiara. Od tej pory Winicjusz z dnia na dzień darzył ją coraz większym uczuciem.
Z miłości do tej prostej, a jakże urodziwej i mądrej dziewczyny zmienił swój światopogląd, przyjął chrzest, więc stał się chrześcijaninem, zaczął być wrażliwszym, czułym i dobrym człowiekiem. Los jednak nie był dla nich łaskawy, więc kochankowie musieli przejśc jeszcze wiele prób, zanim mogli być wreszcie już na zawsze razem.
Uważam, że podałam wystarczająco dużo argumentów, iż miłość tych dwojga zasługuje na miano niedościgłego ideału.

''Kto kocha
-małe temu ogromnieje
i lada promyk
zolbrzymia nadzieje''
Cyprian Kamil Norwid


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
29.11.2009 (09:10)

Moim zdaniem ta praca jest niezla .......potrzebowalam takiej ktotkiej tresci

14.1.2007 (12:39)

zgadzam sie z przedmówcą .Praca krótka ale bogata w treść. Powinieneś zamieścić więcej treści na temat poświęcenia Winicjusza dla Ligii i odwrotnie: Ligia gdyby poślubiła winicjusza byłaby bogata lecz nie byłaby szczęśliwa z powodu braku prawdziwej miłości.Powinieneś zamieścić również przywiązanie Ligii do swej religii

27.7.2006 (12:18)

Nawet dobra praca ale troche za krótka !!! szkoda

Gramatyka i formy wypowiedzi