profil

Centra Gospodarcze Świata

poleca 84% 665 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tokio jest największym centrum finansowym, handlowym i przemysłowym Japonii. Znajduje się tu m.in. centralna giełda papierów wartościowych organizowane są tutaj światowe targi przemysłowe. Miasto posiada drugi co do wielkości port w Japonii (po Jokohamie) oraz dwa międzynarodowe porty lotnicze (lotnisko Haneda jest 6 co do wielkości i odprawi 41mln. Pasażerów rocznie). Jest jednym z największych miast świata (w aglomeracji tokijskiej- Tokio, Kawasaki, Jokohama, Ciba mieszka ok.30mln ludzi). Aglomeracja tokijska jest ośrodkiem największego okręgu przemysłowego Japonii- Keihin. Jest to najsilniej zurbanizowany i uprzemysłowiony region kraju z nowoczesną komunikacją; wytwarza 30% japońskiej produkcji przemysłowej .Dominuje w nim przemysł maszynowy, środków transportu (w tym stoczniowy), petrochemia, elektroniczny i elektrotechniczny.
Gospodarka Hongkongu jest zależna od światowego handlu. Mimo to Hongkong jest 10 ośrodkiem handlowym i 11 centrum handlowym na świecie. Hongkong nie może wyżywić wszystkich mieszkańców, ani nie ma żadnych kopalin, więc żywność i surowce musi importować. Przez taki układ rzeczy wartość importu przewyższa wartość eksportu. Miasto jest siedzibą wielu wielonarodowych organizacji, banków, firm itp.PKB na osobę w Hongkongu wynosi 24 626 $ i jest 11 PKB na osobę na świecie i 1 w Azji. Przyrost gospodarczy między 1989 a 1997 rokiem utrzymywał się na poziomie 5% rocznie. Azjatycki kryzys finansowy w 1998 roku poważnie zaszkodził gospodarce Hongkongu. Jednak już w 2000 roku przyrost gospodarczy wzrósł do 10%. Nałożenie przez kraje rozwinięte ceł na towary produkowane w Hongkongu spowodował spadek przyrostu gospodarczego do 2,3% w 2003. Wysoko rozwinięty przemysł przetwórczy. Główne gałęzie to: odzieżowy, włókienniczy (głównie bawełniany i dziewiarski), elektroniczny (odbiorniki radiowe — 1. miejsce w produkcji światowej, ponadto telewizory, magnetofony, kalkulatory, elementy do komputerów), chemiczny (głównie tworzywa sztuczne), zabawkarski. precyzyjny i optyczny (zegarki, aparaty fotograficzne, aparatura naukowa), metalowy (m.in. kontenery), spożywczy, poligraficzny, stoczniowy (remont i złomowanie statków). Ponadto znajdują się tu zakłady naprawcze samolotów oraz wytwórnie filmowe. Międzynarodowy węzeł komunikacji morskiej — posiada 9 portów, z których największy (port Victoria) należy też do największych portów w południowo-wschodniej Azji – średnio przyjmuje 220 tys. statków pasażerskich i towarowych rocznie. W Koulun znajduje się duży międzynarodowy port lotniczy. Transport lądowy jest słabo rozwinięty. Od 1980 kursuje metro. Wybudowano podwodny tunel (długość 1,6 km) łączący wyspę Hongkong z lądem.
Nowy Jork największe miasto w Stanach Zjednoczonych i zarazem największa metropolia na świecie pod względem powierzchni. Prawdziwe oblicze Nowego Jorku to finanse z Wall Street i dystryktem finansowym (banki, kancelarie adwokackie itp.) na Manhattanie miasto to jest centrum światowego biznesu. Bardzo dużą rolę odgrywają też usługi (można powiedzieć, że obecnie chyba największą) a szczególnie handel (sławna 5 aleja na Manhattanie). Swoje siedziby mają tu takie firmy jak: Altria Group, Time Warner, American International Group, Pfizer, Bristol-Myers Squibb, JetBlue, DC Comics, Este Lauder, Sony Music Entertainment i wiele innych. Miato słynie także jako stolica mody bo tutaj pracuje wielu projektantów a siedziby i przedstawicielstwa maja największe domy mody. Jest także centrum obróbki diamentów w USA co nie może dziwić w sytuacji gdy mieszka tu wiele bogatych i sławnych osób. Dużą rolę odgrywa także turystyka.
Seul stolica Republiki Korei (Płd.) zespół miejski ok. 16 mln. ludzi. Centrum gospodarcze, finansowe, naukowo-kulturalne i komunikacyjne kraju. Mieszczą się tu fabryki samochodów, sprzętu elektronicznego (komputery, telewizory), fabryki włókiennicze, giełda. Oraz siedziby wielkich koncernów (Samsung, Goldstar), banków krajowych i międzynarodowa akademia nauk (zał. 1954). Seul posiada również 18 uniwersytetów (najstarszy zał. 1897) oraz orkiestra symfoniczna, liczne muzea i biblioteki publiczne. Miasto jest wielki węzeł komunikacyjnym i drogowym: port rzeczny, 2 międzynarodowe porty lotnicze (Kimpho - na zach. od Seulu, Suwon - na pd. od Seulu) oraz metro (dł. 116,5 km, ponad 1 mld pasażerów rocznie).
Moskwa stolica Rosji nad rzeką Moskwą jedno z największych pod względem powierzchni miast świata (ponad 1000 km2), 11,2 mln. mieszk. (2004). Największy ośrodek przemysłowy, handlowo-finansowy, polityczny i kulturalno-naukowy oraz siedziba władz państwa. Dobrze rozwinięty przemysł maszynowy (produkcja maszyn dla przemysłu włókienniczego i chemicznego, obrabiarek), chemiczny (zakłady farmaceutyczne, produkcja tworzyw sztucznych), środków transportu (produkcja samochodów) oraz włókienniczy (wełna i bawełna). Duże zakłady przemysłu elektrotechnicznego, precyzyjnego, elektronicznego, poligraficznego i odzieżowego. Ważną gałęzią jest przemysł spożywczy. Największy w kraju węzeł komunikacji kolejowej i wielki węzeł drogowy. 3 porty śródlądowe (przy Kanale im. Moskwy - połączenie z wszystkimi morzami oblewającymi europejską część Rosji oraz z Morzem Kaspijskim). 4 porty lotnicze o znaczeniu międzynarodowym (międzynarodowy port Szeriemietowo ze strefą wolnocłową i Wnukowo). Znany ośrodek turystyczny. Liczne szkoły wyższe (w tym uniwersytety), akademie nauk i in. placówki naukowo-badawcze. Moskwa jest siedzibą Rosyjskiej Akademii Nauk mieści się tu również ponad 1000 instytucji naukowo-badawczych oraz 77 szkół wyższych (m.in. Uniwersytet im. Łomonosowa)

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 4 minuty