profil

Austria informacje

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Austria

Centra artystyczne, gospodarcze, administracyjne w Austrii to Wiedeń, Graz, Salzburg, Innsbruck. W stolicy, mieście Straussa, tego od walców, można odpocząć w parku jego imienia, ale wcześniej obowiązkowo oglądamy: katedrę św. Stefana i barokowe pałace – Hofburg, Schönbrunn, Belweder, pochodzący z XIX wieku Kościół Wotywny, Ratusz, gmach Austriackiego Parlamentu, Wiedeńską Operę oraz Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuk Pięknych.
Salzburg
Duża część wydarzeń kulturalnych w Austrii odbywa się w Salzburgu, na przykład Letni Festiwal dla setek wielbicieli muzyki klasycznej z całego świata. Każdy coś znajdzie dla siebie spośród 4000 imprez rocznie, odbywających się w centrum kongresowym i targowym, jednym z najbardziej znanych na świacie. Są też zabytki: twierdza, zamek Mirabell, katedra oraz dom Mozarta.
Dunaj
Miłą przygodą podczas pobytu w Austrii jest udział w wycieczce statkiem po Dunaju. Warto przebyć choć jeden z wielu świetnie przygotowanych szlaków pieszych lub rowerowych. Wtedy można w pełni podziwiać niezapomniane krajobrazy i koniecznie trzeba wstąpić do którejś z alpejskich wiosek, które witają nas gościnnie pensjonatami z domowym wyżywieniem. Warto zobaczyć też lodowe jaskinie w Werfen i Dachstein.
Narty
Do nart w Austrii nikogo chyba nie trzeba namawiać. To sport narodowy i w związku z tym infrastruktura jest perfekcyjnie przygotowana. Do Tyrolu – „serca Alp” zjeżdżają się miłośnicy białego szaleństwa z całej Europy, a nawet świata.
Kuchnia
Kuchnia austriacka jest prosta i prowincjonalna. Państwo sąsiaduje z: Włochami, Węgrami, Czechami, Niemcami, Liechtensteinem, Słowacją, Słowenią, Szwajcarią, ale one nie wpłynęły kulinarnie na Austrię. Tam nadal królują mięsa, ziemniaki, produkty mączne. Jest dość tłusto, trudno mają wegetarianie. Ale kraj Mozarta słynie też z doskonałej kawy, win i tortu Zachera.
Języki
Austria jest jedynym poza Niemcami krajem, w którym urzędowym językiem jest niemiecki. Około 98% mieszkańców kraju mówi w języku wysokoniemieckim lub jednym z jego dialektów. Austriacka odmiana niemieckiego brzmi 'łagodniej' niż ta używana w Niemczech i ludzie posługujący się tym językiem potrafią łatwo odróżnić jedną od drugiej. Zamieszkujące w południowej i wschodniej części Austrii mniejszości słowiańskie mówią po słoweńsku i chorwacku.
Religia
73,6% mieszkańców Austrii to katolicy, a 4,7% protestanci. Około 12% populacji nie należy do żadnego z kościołów. Wśród pozostałych bardziej liczne grupy wyznaniowe to około 300 tysięcy muzułmanów, 180 tysięcy wiernych prawosławnych i 7 tysięcy Żydów.
Informacje ogólne
Stolica : Wiedeń
Ustrój polityczny : Republika federalna
Powierzchnia 83 871 km²
Liczba ludności : 8,3 mln
Jednostka monetarna : euro

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty