profil

Budowa komputera

poleca 84% 571 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wnętrze komputera
• Płyta główna
Podstawowe urządzenie komputera. Znajduje się na niej: gniazdo procesora, gniazda rozszerzające, złącza dla modułów pamięci, sterowniki napędów dyskietek i dysków twardych, porty oraz układ pamięci ROM. W zależności od typu płyty znajdują się na niej określonego typu gniazda rozszerzenia ISA, PCI i AGP, w których montowane są karty rozszerzeń. Płyta główna jest nierozerwalnie związana z procesorem. O wydajności płyty głównej decyduje zainstalowany na niej układ zwany chipsetem.

• Procesor
Centralna jednostka obliczeniowa, a więc serce każdego komputera. To właśnie on zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych. Tak naprawdę na mikroprocesor składa się wiele zintegrowanych układów scalonych. Procesor centralny składa się z trzech części: arytmometru, czyli jednostki arytmetyczno-logicznej (ALU-ang. Arithmetic and Logic Unit), jednostki sterującej oraz rejestrów.

• Pamięć
Pamięć w komputerze służy do przechowywania informacji. Rozróżniamy tzw. pamięć stałą (np. pamięć ROM) oraz pamięć ulotną (np. pamięć operacyjna RAM). Pamięć ROM (Read Only Memory) zachowuje swoją zawartość także w czasie wyłączenia komputera. Pamięć ta jest zbudowana na układzie scalonym umieszczonym na płycie głównej komputera i służy do przechowywania programów w postaci tzw. BIOS-u komputera. Pamięć RAM (Random Access Memory) jest niezbędna w komputerze do szybkiej wymiany danych. Jej zawartość zanika w przypadku wyłączenia komputera lub jego restartu.

• Porty komputera
Port to złącze w komputerze umożliwiające podłączenie urządzeń zewnętrznych (klawiatura, mysz, drukarka itd.).

• Karta Graficzna
Umożliwia przetwarzanie obrazu oraz zapewnia współpracę komputera z monitorem. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.

• Karta dźwiękowa
Karta dźwiękowa to specjalna karta rozszerzenia, której zadaniem jest odtwarzanie i nagrywanie plików dźwiękowych. Umożliwia ona także zrealizowanie połączenia z elektronicznymi urządzeniami muzycznymi poprzez tzw. złącze MIDI.

• Modem
Służy do przekazywania informacji w postaci cyfrowej, odbierania jej i wysyłania. Obecnie jednym z najpopularniejszych jego zadań jest łączenie się z komputerów domowych z Internetem, nie jest to jednak jedyna rzecz, jaką potrafi robić.

• Dysk twardy
Jest to urządzenie, którego nie widać, ale jest bardzo ważne w systemie komputerowym. Zapisuje się na nim programy, system operacyjny i dane aplikacji.

• Napęd dyskietek
Urządzenie służące do zapisu i odczytu danych zawartych na dyskietkach, potocznie nazywane stacją dysków.

• Napęd CD-ROM
Umożliwia komputerowi odczytywanie danych z płyt CD-ROM, CD, CD-R, CD-RW...

Urządzenia zewnętrzne
•Monitor
Jeden z podstawowych komponentów zestawu komputerowego. Jest on  podłączony do karty graficznej komputera. Jego zadaniem jest wyświetlanie  obrazów (tekstu) będących wynikiem pracy komputera.

•Drukarka
Urządzenie, które pobiera dane z komputera i drukuje je na papierze lub folii. Trzy najpopularniejsze typy drukarek to: drukarki igłowe, atramentowe i laserowe.

• Skaner
Urządzenie umożliwiające wprowadzenie do komputera grafiki i tekstu.

• Klawiatura
Peryferyjne urządzenie wejścia, umożliwiające wprowadzanie danych do komputera.

Mysz
Podstawowe urządzenie komunikacyjne w systemie Windows.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty