profil

Budowa wewnętrzna komputera i jego urządzenia peryferyjne.

poleca 76% 1406 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Komputer jest to urządzenie składające się z wielu części.
Podstawowe urządzenia w komputerze to: procesor,płyta główna,CD-ROM,stacja dyskietek,pamięć RAM,twardy dysk.
Natomiast monitor,klawiatura i mysz to podstawowe urządzenia peryferyjne,służące do komunikowania się z komputerem.

Wewnątrz komputera najważniejszą częścią jest procesor,czyli układ scalony,który steruje przetwarzaniem informacji i ich przepływem w całym systemie komputerowym.Procesor jest tzw.sercem komputera,
zainstalowany jest on na płycie głównej w specjalnym gnieździe.
Płyta główna to podstawa komputera. Do niej podłącza się lub montuje w odpowiednich gniazdach wszystkie istotne elementy składowe komputera.Płyta główna umożliwia poszczególnym elementom wzajemną komunikację i współpracę.Od jakości płyty głównej zależy bardzo często stabilność systemu i możliwość dalszej rozbudowy komputera.
Kolejnym elementem wewnątrz komputera jest twardy dysk,służy on do przechowywania danych.Zawartość dysku twardego pozostaje na nim także po wyłączeniu komputera.Pojemność dysków twardych podaje się w gigabajtach-GB.
Pamięć RAM jest natomiast pamięcią roboczą komputera,
przechowywane są tam dane potrzebne aktualnie do pracy komputera.Zawartość pamięci RAM jest jednak ulotna i znika po wyłączeniu zasilania komputera.
W odzielną pamięć RAM wyposażona jest karta graficzna,służąca do wyświetlania grafiki na ekranie komputera.
Kolejnym urzadzeniem jest napęd CD-ROM/DVD.Umożliwia on odczytywanie informacji zawartych na płytach CD-ROM i DVD.
Do komputera można podłączyć również nagrywarkę CD,umożliwia ona nagrywanie własnych płyt CD na nagrywalnych płytach CD-R i płytach wielokrotnego zapisu CD-RW.Za jej pomocą można np. przygotować kopię zawartości dysku twardego,lub nagrać płytę z ulubioną muzyką.
Innym elementem do zapisywania informacji jest stacja dyskietek.
Informacje tam zapisane można przenosić i odczytywać na innym komputerze.Na dyskietce można zapisać od 360 kB do 1.44 MB informacji.
We wnętrzu komputera znajduje się również zasilacz,dostosowuje on prąd płynący w sieci energetycznej do wymagań komputera.

Za pomocą klawiatury i myszy obsługiwany jest komputer.To wraz z monitorem są podstawowe urządzenia peryferyjne komputera.
Urządzenia peryferyjne są to urządzenia,które ułatwiają i urozmaicają pracę z komputerem.

Mysz bardzo ułatwia pracę z komputerem.Za jej pomocą wybiera i aktywuje się opcje dostępne w używanych programach.
Typowa klawiatura składa sie z klawiszy maszynowych,odpowiadają one literom,cyfrom i znakom przestankowym;klawiszy funkcyjnych oznaczonych od F1 do F12;klawiszy numerycznych odpowiadających układowi kalkuratora i klawiszy kursora,które służą do przesuwania na ekranie kursora.
Monitor wyswietla informacje optyczne pozwalające śledzić co robi w danej chwili komputer jak również pozwala oglądać wyniki pracy komputera.
Kolejnym urządzeniem peryferyjnym jest drukarka,dzięki której można przenieść na papier wykonane za pomocą komputera teksty lub obrazki.
Drukarka laserowa do tworzenia wydruku używa promieni lasera.
Promień ten pada na fotoelektryczny bęben drukarski,na którym następnie osadza się toner.W końcowej fazie drukowania toner z bębna jest wprasowywany w wysokiej temperaturze w papier.
Drukarka atramentowa drukuje przy użyciu mikroskopijnej wielkości kropel atramentu przenoszonych na papier.
Peryferykiem można nazwac też tablet,jest to urządzenie w formie tabliczki z rysikiem,dzięki któremu przenosi się odręczne rysunki i pismo bezpośrednio do komputera.
Skaner to urządzenie,które wczytuje do pamięci komputera różne dokumenty,zdjęcia itp.W wyniku jego działania powstaje plik zawierający elektroniczny obraz skanowanego dokumentu,który można dalej obrabiać w komputerze.
Urządzenie wykorzystywane do sterowania grami komputerowymi to dżojstik,składa się on zwykle z ruchomego pionowego drążka sterującego oraz kilku przycisków.Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym w grach komputerowych jest gamepad.Jest to kontroler do gier, płaski,wyposażony w okrągły manipulator i kilkanascie przycisków.
Wewnątrz komputera,umieszcza się również kartę dźwiękową.
Stanowi ona rozszerzenie komputera,za pomocą którego można odtwarzać i nagrywać muzykę,mowę lub inne dźwięki.Można do niej podłączyć głośniki,mikrofon,domowy zestaw hi-fi i inne urządzenia audio.
Do zestawu komputerowego można podłączyć także głośniki,słuchawki i mikrofon.Z takiego zestawu mogą korzystać miłośnicy gier komputerowych,którzy grają za pośrednictwem internetu.Używa się go rownież,do telekonferencji gdzie potrzebna jest kamera internetowa,którą również można podłączyć do komputera.
Ważnym urządzeniem peryferyjnym jest modem.Tu rozróżniamy dwa rodzaje: modem wewnętrzny instalowany jest wewnątrz komputera w formie karty;modem zewnętrzny podłącza się do komputera i jest on odzielnym urządzeniem.
Za pomocą modemu przesyłamy i odbieramy dane komputerowe,oraz faksy analogową linią telefoniczną.
Do urządzeń peryferyjnych zalicza się także filtry napięciowe,chroniące komputer przed skutkami wahań napięcia zasilającego,oraz zasilacze awaryjne UPS,chroniące dane przed utratą w przypadku awarii zasilania.
W tylnej części komputera znajdują się także gniazda rozszerzeń,w które można wpiąć specjalne karty,ilość takich kart jest bardzo duża,karty rozszerzeń dodają do komputera nowe funkcje np.telefax, koder MPEG,pozycjoner GPS,kontroler SCSI,wejście zewnętrznego sygnału video itp.
Komputer jest urządzeniem złożonym,można go zawsze ulepszać,powiększać jego zawartość,unowocześniać.Praktycznie każdą część komputera można wymienić w zależności od potrzeb i upodobań.
Warto pamiętać że samodzielne składanie komputera jest bardzo
proste i niewiele trudniejsze od podłączenia magnetowidu,tunera TV Sat
do telewizora.
Każdy komputer,aby wykonać jakąkolwiek operację,musi mieć odpowiednie oprogramowanie.Dotyczy to również wszystkich nowych kart rozszerzających i urządzeń zewnętrznych,które muszą być sterowane poprzez odpowiednie programy zwane
popularnie sterownikami.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 5 minut