profil

Antenor, Helena, Aleksander, Priam – różne postawy wobec konfliktu grecko – trojańskiego, próba oceny. Jaki jest charakter tego dramatu ?

poleca 85% 326 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Odprawa posłów greckich” jest tragedią racji politycznych, społecznych , moralnych, które decydują o losach ojczyzny. Racje te zostają w utworze jednoznacznie przedstawione: prywata – odpowiedzialność za państwo, polityczna lekkomyślność – surowej rozwadze, dążenie do wojny – umiłowaniu pokoju. Tragedia Kochanowskiego buduje więc sytuacje, w której losy państwa znajdują się w rękach ludzi, od ich decyzji zależą dalsze losy zbiorowości. Aleksander, młodzieniec arystokratyczny Troi reprezentuje polityczną i moralną niedojrzałość. Jego prywata, lekkomyślność, brak odpowiedzialności za dobro wspólne doprowadza do wojny. Przedstawicielem z kolei moralnej i politycznej mądrości jest Antenor – bohater, który wykorzystuje wszelkie możliwości, aby nie dopuścić do tragicznego finału. Pieśń „Wy, którzy pospolita rzecza władacie”ustanawia odpowiedzialność władców za powierzony im lud i państwo. Król Priam okazuje się w kontekście słów Chóru władcą słabym, niezdecydowanym, uzależnionym od parlamentaryzmu.

Tragedia humanistyczna Kochanowskiego wyznacza moralny i polityczny zakres odpowiedzialności za państwo – ojczyznę. Losowi Troi – spalonemu miastu, można było zapobiec. Naczelną ideą „Odprawy posłów greckich” staje się więc polityczno obywatelska przestroga. Ma ona zasięg uniwersalny: zawsze i wszędzie „królestwo nierządne” musi zginąć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta