profil

Aglomeracja paryska

poleca 85% 653 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aglomeracja paryska




Największą aglomeracją Francji jest aglomeracja Paryża, zwana le-de-France. Składa się ona z departamenty Paryża i departamentów sąsiednich: Essonne, Hauts-de-Seine, Seine-et-Marne, Seine-Saint-Denis, Val-de-Marne, Val-d'Oise, Yvelines. Jej powirzchnia wynosi 12 tys km2 . Jest to najgęściej zaludniony obszar kraju - 892 mieszkańców na km2.Skupia 17% ludności Francji.

Cechą pozytywną aglomeracji jest większa wydajność pracy i możliwość jej wyboru. W le-de-France rozwinięty jest różnorodny przemysł, głównie środków transportu (samochody firm Renault, Citron i Peugeot), elektroniczny, poligraficzny (55% produkcji krajowej), chemiczny, gumowy, spożywczy, odzieżowy, informatyczny oraz biotechnologiczny. Przemysł skupiony w aglomeracji paryskiej skupia 25% produkcji krajowej. Korzyścią płynącą z tego jest łatwość kooperacji sąsiadujących ze sobą zakładów przemysłowych.

Kolejnym pozytywem aglomeracji jest dogodna komunikacja pomiędzy miastem centralnym a ośrodkami peryferyjnymi. W przypadku aglomeracji paryskiej komunikację w Paryżu znacznie usprawnia bardzo rozbudowana (360 stacji) sieć metra i autobusy. Połączenie między innymi miejscowościami zapewnia szybka kolejka podmiejska - RER, 37 podmiejskich linii kolejowych, a także 7 autostrad. Niestety pomimo tych usprawnień często zdarzają się przeciążenia komunikacji (np. dziennie przez Pola Elizejskie przejeżdża 75 tysięcy pojazdów).

Duża liczba bibliotek, akademii, instytutów naukowych, muzeów, galerii sztuki, teatrów i kin stwarza dogodne warunki do rozwoju naukowego i kulturalnego mieszkańców. Część tych instytucji przyciąga ogromne ilości turystów z różnych krajów (ok. 3 mln osób rocznie), co przyczyniło się do powstania i rozwoju kolei o dużej prędkości - TGV, lotnisk: Orly (ok. 20 pasażerów rocznie) i Charles de Gaule (ok. 28 mln pasażerów) i świata rozrywki (m.in. 200 kabaretów, Eurodisneyland w Marne-la-Valle i Parc Asterix). Wiąże się to z dużymi kosztami w postaci renowacji zabytków i budowy nowych hoteli (teraz ich liczba wynosi około 2000).



Pomimo tych pozytywnych cech aglomeracji są też i negatywy. W ich skład wchodzą:

wzrost kosztów budownictwa - ludzie coraz częściej przenoszą się na peryferia Paryża

trudności w zaopatrzeniu ludności i zakładów przemysłowych w wodę

szerzenie się chorób związanych z przeciążeniem systemu nerwowego człowiekawzrost przestępczości i patologii społecznej - co za tym wynika - obniżenie się bezpieczeństwa mieszkańców

Jedną z najbardziej przykrych wad aglomeracji jest nieustanne pogarszanie się warunków środowiskowych, nawet pomimo tego, że w otoczeniu aglomeracji znajdują się duże kompleksy leśne (m.in. Fontainebleau), a w samych miastach są tworzone parki (np. Ogród Tuileres, Ogród Luksembuski , Lasek Vincennes w Paryżu)

Podejmowane próby zahamowania rozwoju aglomeracji paryskiej okazują się nieskuteczne..

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty