profil

Paryż

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-17
poleca 85% 1258 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
katedra Notre dame

Paryż (fr. Paris) - stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju, jedno z 10 największych w Europie. Aglomeracja Paryska liczy sobie ponad 12 mln mieszkańców. Historyczne jądro Paryża stanowi wyspa le de la Cit na Sekwanie, na której położona jest m.in. katedra Notre-Dame de Paris. Jest ona połączona z mniejszą wyspą le Saint-Louis, gdzie znaleźć można XVII i XVIII-wieczne kamienice. Paryż ma 20 dzielnic i są one numerowane od środka najważniejsze są dzielnice z numerami 1-8. Obecny mer Paryża to Bertrand Delano

Paryż to miejsce, które odwiedza rocznie nawet kilkanaście milionów turystów, jest to miasto najchętniej odwiedzane we Francji i razem z np.: Rzymem i Londynem w Europie.

Najsłynniejsze budowle w Paryżu to: wieża Eifla, katedra Notce-dame, bazylika serca jezusowego, les invalides, panteon, montmarte, Luwr , museum d?orsay, Pompidou, a także pola elizejskie, dzielnica łacińska, pole marsowe, ogród luksemburski i sławny lasek buloński.

Teraz trochę o najchętniej odwiedzanych miejscach w Paryżu.

Wieża Eiffla: (fr. Tour Eiffel [tur effel]) - najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, nazywany Damą Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Obecnie jest to piąta najwyższa budowla we Francji i najwyższa budowla w Paryżu.Wieża ta znajduje się u południowego krańca Pola Marsowego w centrum Paryża, nieopodal Sekwany.

Notre-Dame de Paris - gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Wiktora Hugo.

Jej nazwa, tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Cit, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX w. Budowa jej trwała prawie 170 lat (1163-1330).

Les Invalides - wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV w latach 1670-76 wielki kompleks budynków w Paryżu na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W swoich salach mógł pomieścić około cztery tysiące chorych i rannych.

Bazylika Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca). Bazylika Sacré-Cœur wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre (XVIII dzielnica Paryża). Zaprojektował ją Paul Abadie w stylu romańsko-bizantyjskim, z zastosowaniem na elewacjach białego wapienia, stąd potoczna nazwa - biała bazylika.

Luwr (fr. Louvre, Muse du Louvre), dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Najstarsze fragmenty Luwru pochodzą z końca XII wieku, wtedy Filip II August wzniósł w tym miejscu zamek warowny. W drugiej połowie XIV wieku Karol V Mądry uczynił z zamku rezydencję. W XVI wieku Franciszek I zamienił tę budowlę w renesansowy pałac.

Luwr to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. Położony w centrum historycznym Paryża - między prawym brzegiem Sekwany, a ulicą Rivoli i ogrodami Tuilerie, a kościołem Saint Germain l'Auxerrois. Luwr położony jest na jednej linii z Champs-lyses, wchodząc w skład tzw. osi historycznej Paryża. Od dawna w Luwrze gromadzone są bogate zbiory sztuki francuskiej i światowej.

Muzeum d'Orsay (fr. Muse d'Orsay) - muzeum w Paryżu, położone na lewym brzegu Sekwany. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou. Rocznie muzeum odwiedza ok. 4 miliony zwiedzających.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty