profil

Władza - powołanie, zobowiązanie, namiętność, zaszczyt, pokusa...

poleca 85% 272 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Rej Bolesław Krzywousty

Władza - zdolność używania czegoś w sposób dowolny, poruszania czymś, moc, siła; siła duszy, potęga umysłowa: rozum, uczucie, wyobraźnia, pamięć itp.(...)

Władca - człowiek, który włada czymś, ma władzę nad czymś, panuje.(...)
Władać - móc używać czegoś bez ograniczeń(...)

Tak została scharakteryzowana władza w MAŁYM SŁOWNIKU JĘZYKA POLSKIEGO, ale czym jest naprawdę? Jest to niewątpliwie trudne pytanie, ponieważ jest inaczej odbierana przez różnych ludzi. Inaczej będzie o niej mówił król, prezydent, dyrektor, a inaczej pracownik zakładu, uczeń, szary obywatel... Problem ten poruszało i nadal porusza wielu pisarzy, poetów.

Chęć panowania towarzyszy nam już od początku świata. W Mitologii wojny o władzę prowadzili ze sobą bogowie (wojna z tytanami), zjadali własne dzieci bojąc się utraty władzy nad światem (Kronos), pragną przejąć na zawsze panowanie (Eteokles wypędza Polinejkesa, który następnie pragnie odzyskać tron...) W Antygonie i w Odprawie posłów greckich pojawia się także pytanie, jak powinien postępować idealny władca - zgodnie z uczuciami (jak chciał Antenor), czy przekonaniami (Kreon)?
W Biblii ludzie zostali wygnani z raju ponieważ ulegli pokusie i zjedli zakazany owoc - jabłko, które miało sprawić, że będą mądrzejsi od samego Boga i że będą mieli nad wszystkim kontrolę. Innym przykładem jest Wieża Babel, przy pomocy której, ludzie chcieli wspiąć się do nieba, do Boga - najwyższego pana i władcy. Zarówno jednych, jak i drugich zgubiła żądza władzy.

W średniowieczu ukształtował się wzorzec idealnego władcy. Przedstawiał on panującego jako osobę wyrozumiałą, sprawiedliwą, rycerską, pobożną, mężną. Tak też Gall Anonim opisuje w swoich Kronikach Bolesława Krzywoustego.
Niestety nie wszyscy ludzie potrafili dobrze wykorzystać to, że inni muszą być im posłuszni. Wielu, głównie duchownych wykorzystywało ten fakt do swoich celów. Ponadto zbierali dziesięcinę od biednych chłopów. Był to okres wojen, często pomiędzy sąsiadami, których celem było panowanie na coraz większych terenach i zdobycie łupów - źródło utrzymania rycerzy. Rycerstwo wraz duchowieństwem "szerzyło wiarę" prowadząc "święte wojny" i organizując wyprawy krzyżowe.

Krytykę "rządów" duchowieństwa i właścicieli ziemskich, a także sytuację podwładnych ukazuje nam Mikołaj Rej - jeden z pierwszych twórców polskiego renesansu w "Krótkiej rozprawie między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem ". Zarzuca on nadużycia i nie wywiązywanie się ze swoich obowiązków kapłanom i właścicielom ziemskim.

Władza nie jest tylko przywilejem - jest także obowiązkiem, o czym wielu z nas zapomina. Panujący odpowiada za podwładnych, za ich życie, warunki pracy... nie bez znaczenia jest zdanie, że kapitan ostatni opuszcza tonący okręt - jest odpowiedzialny za załogę i pasażerów. Niestety wielu zarówno rządzących, jak i pragnących władzy nie zdaje sobie sprawy jak dużą odpowiedzialność i jakie obowiązki wzięli lub chcą wziąć na siebie.

Władza, wyższość, którą ona zapewnia jest marzeniem chyba każdego człowieka. Jedni marzą o tym, aby być liderem w grupie rówieśników, inni chcą zostać prezesem koncernu Coca Coli, jeszcze inni chcą władzy nad światem. Nie ważne jednak jak ambitne są marzenia, pragnienie ich spełnienia może spowodować, że tak jak Makbet będziemy gotowi na wszystko. Musimy jednak być świadomi konsekwencji naszych czynów i być pewni tego czy władza jest właśnie tym, czego brakuje w naszym życiu, a nie jest tylko próbą zaspokojenia naszych chorych ambicji. Nie każdy ma predyspozycje, siłę przebicia, inteligencję, silną wolę, poczucie sprawiedliwości i wytrzymałość psychiczną potrzebną do objęcia wymarzonego stanowiska. Można powiedzieć, że nie każdy jest do tego powołany. Musimy też zastanowić się, czy to nie podszepty i presja otoczenia popycha nas do tej pogoni za władzą po trupach? Czy inni nie wykorzystują nas do utorowania sobie drogi? A może pragną sami rządzić za naszym pośrednictwem? Musimy pamiętać, że Makbeta do zbrodni "popchnęły" czarownice i Lady Makbet - kobieta. My kobiety często wykorzystujemy słabość mężczyzn dla własnych celów. Mężczyźni potwierdzają to, mówiąc:

"My rządzim światem, a nami kobiety "

Ignacy Krasicki
"Piękna kobieta to raj dla oczu, piekło dla duszy i czyściec dla kieszeni"

Wiliam Szekspir
"Pieniądze albo życie - złodziej zostawia nam wybór, żona żąda jednego i drugiego"

Samuel Butler
Marzenia, ambicje, kobiety, miłość - czy są to wystarczające argumenty, aby przekonać nas do zrobienia wszystkiego dla władzy?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty