profil

Charakterystyka Tristana.

poleca 82% 1154 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Przedstawienie postaci.

Tristan był synem Riwalena i Blancheflor. Urodził się w rodzinie szlacheckiej. Rodzinnym krajem chłopaka została ziemia lońska. Można powiedzieć, że został sierotą tuż po przyjściu na świat. Ojciec jego zmarł przed narodzinami dziecka, a matka po porodzie. Od tej pory chłopcem opiekował sie Rohałt. Wychowywał go wśród swoich dzieci. Gdy Tristan skończył 7 lat, Rohalt powierzył dziecko dzielnemu giermkowi imieniem Gorwenal. Uczył on go dużo różnych rzeczy, które w życiu mogą sie przydać. W zyciu tristana miało miejsce porwanie przez norweskich kupców. Po pozbyciu sie go, znalazł sie na piaszczystym wybrzeżu. Spotkał poddanych króla Marka, którzy udali sie z nim do zamku. I tam właśnie go poznał. Od tej pory został wychowankiem króla - jego wuja. W tym momencie jego życie zmieniło sie.

2. Wygląd postaci.

Wygląd Tristana nie został w lekturze szczegółowo opisany, ale wyobrażam sobie go jako człowieka wysokiego, dobrze zbudowanego. Uważam, że był chłopakiem postawnym, no bo w końcu tak przystało na prawdziwego rycerza. Ze zdjęć zawartych w książce wynika, że tristan ma włosy koloru ciemny blond.

3. Cechy usposobienia i charakteru.

Dominującą cechą osobowości Tristana jest zmienność. Potwierdzeniem tego jest fakt, że chłopak początkowo kochał króla Marka, był jego oddanym i najwierniejszym przyjacielem, ale zmienił się po wypiciu napoju miłosnego. Wtedy ujrzał w wuju rywala. W końcu był on mężem jego ukochanej Izoldy Jasnowłosej.

O Tristanie można powiedzieć, że był człowiekiem z charakterem.Posiadał cechy takie jak szlachetny i wierny, o czym świadczy przyjażń do króla Marka. Takie wartości jak rycerski honor i miłość wobec wuja przestały być dla Tristana najważniejsze.

Działał niehonorowo, gdyż dopuścił sie zdrady marka. Był inteligentny, wytrwały i oddany królowi. Nie możemy zapomnieć o odwadze i waleczności bohatera. Najczęsciej walczył z wrogami, aby otrzymać sławę, zaimponować królowi i poddanym. Oczywiście też po to, żeby wygrać i oczyścić kraj z kłopotów.

Dla mnie najważniejszymi cechami Tristana jest czułość, ufność, subtelnośc i bezgraniczna ufność, jakimi darzył swoją ukochana Izoldę Jasnowłosą.

4. Zachowanie wobec Izoldy Jasnowłosej.

Tristan kochał Izoldę nad życie, co doskonale było widać i za wszelka cenę pragnął z nia być.

Robił wszystko, aby być blisko z ukochaną, choć wiedział, że w każdej chwili grozi im niebiezpieczeństwo. Ta miłość przykuła tych dwojga na zawsze. Kochali się nawzajem do szaleństwa. Parze kochanków udało sie spotykać i miłować, dzieki podstępom jakie robili. Choć Tristan i Izolda żyli w kłamstwie, BÓG pomagał im w każdej sytuacji. On akceptował tą miłośc, ponieważ wiedział, że bedzie ona trwała do końca życia. A jeśli dwoje ludzi sie kocha to co im do szcześccia jeszcze potrzeba?....

Miłośc przezwycięża wszystko. No bo przeciez Pan Bóg pouczał, aby nie kłamać i nie zdradzać bliskich.Tristan i Izolda tak nie czynili. Skoro więc nie zyli według nauki Boga, to znaczy, że Pan pozwolił im sie kochać bez względu na ich postępowanie.

5. Ocena postaci.

Uważam Tristana z aprawdziwego mężczyzne. Robił wszystko, aby być z ukochaną i się o nią troszczył. Darzył Izolde tak wielkim uczuciem i kochał ją do szaleństwa. Umiał wybrnąc z każdej sytuacji. POdobało mi sie jego zachowanie w obec Gorwenala, który był dla niego jak ojciec, i którego bardzo szanował.To, że Tristan od dzieciństwa był sierota, nie oznaczało , że nie miał przyjaciół. To właśnie wśród nich wychował sie na prawdziwego rycerz. Najbardziej zaskoczyła mnie jego odwaga i waleczność. Było dużo różnych sytuacji, w których ryzykował życiem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury