profil

Średniowiecze : Literatura powszechna

poleca 58% 14 głosów

Boska komedia (Dante Alighieri) – opowieść o podróży człowieka przez zaświaty. Piekło jest tu podzielone na dziewięć kręgów; najwyżej siedzą dzieci zmarłe bez chrztu, niżej ludzie zmysłowi, a jeszcze niżej obżartuchy i smakosze. Nad wejściem do piekła słynna przestroga: „Porzućcie nadzieję, którzy tu wchodzicie”.

Dzieje Tristana i Izoldy – najsłynniejszy romans średniowieczny i skomplikowana historia miłości. Z grobu Tristana wyrośnie głóg, który wrośnie w grób Izoldy, co symbolizuje miłość silniejszą od śmierci.

Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu – opowieść o królu Arturze, który, nie chcąc wyróżnić żadnego ze swoich 150 rycerzy, kazał zbudować okrągły stół,wywodzi się ze starych legend bretońskich. Rycerze króla Artura m.in. szukali św. Gralla (naczynia, do którego zebrano krew Chrystusa).

Pieśń o Rolandzie – najsłynniejsze dzieło średniowiecznej epiki rycerskiej; Roland jest wzorem rycerza, ideałem epoki i postępuje zgodnie z zasadami etycznymi.

Wielki Testament (François Villon) – trzydziestoletni, bardzo chory Villon pisze testament duchowy, ale wyznacza też miejsce pochówku (kaplica Saint Avoye). Poza tym pozostawia po sobie „niewiele szyldów, dwie okulary, miecz”, prawo do tytułu ławnika i ten obszerny, liczący 173 oktawy poemat.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści