profil

Współczesny czytelnik wobec modelu romantycznej miłości na podstawie utworu J.W Goethego pt.:. "Cierpienia młodego Wertera"

poleca 94% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Od niepamiętnych czasów miłość towarzyszy istocie ludzkiej w jej codziennym życiu . Charakteryzuje się ona głębokim przywiązaniem i namiętnym uczuciem do osoby płci przeciwnej połączonym z pożądaniem . Miłość to również cnota łącząca w sobie wiele cech . Jednak nie nad owymi cechami przyjdzie dziś mi się koncentrować . Zadaniem moim jest subiektywne ustosunkowanie się wobec modelu miłości romantycznej w dziele J.W. Goethego pod tytułem "Cierpienia młodego Wertera".
W swej powieści autor ukazuje nam pewne fragmenty z życia młodego mieszczanina o imieniu Werter . Jest on jednym z najciekawszych , a już na pewno jednym z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów literackich jakich dotąd poznałem .
Jaki był tak naprawdę ów młodzieniec i co go tak naprawdę skłoniło do tak dramatycznych decyzji ? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest według mnie poznanie osobowości Wertera . Jest on lekkomyślnym , egoistycznym indywidualista , który kieruje się tylko własnym dobrem . Krzywdząc takim zachowaniem innych krzywdzi również samego siebie
Młody gniewny - to dzisiejsze określenie bardzo dobrze pasuje do jego osoby . Tajemniczy buntownik stawiający czoła ustalonym normom społecznym , obyczajowym , ceniący sobie wolność w myśleniu i działaniu , a tak naprawdę niedojrzały emocjonalnie wyrostek uważający się za pępek świata.
Emocjonalna słabość i brak zdecydowania uważam za najważniejszą przyczynę dramatu Wertera . Wpadł on w sidła miłości ,z których nie umiał , bądź tak naprawdę nie chciał się uwolnić w jakiś racjonalny sposób . Uważam , ze młodzieniec , który nie umie walczyć o swa miłość nie jest prawdziwym mężczyzna lecz tylko jego namiastka . Wyjazd z Walheim i opuszczenie Lotty to jeden z kilku przykładów świadczących o jego niezdecydowaniu . Wystarczyłaby jedna , szczera rozmowa z ukochana , a historia potoczyłaby się zupełnie inaczej . Nasuwa się kolejne pytanie ,czemu opuścił Lotte i co go to tego skłoniło ? Otóż czynnikiem , który o tym zadecydował był ogromny , wręcz paniczny strach przed odtrąceniem . Myślę , ze w takim momencie powinno się rzucić wyzwanie losowi . W sytuacji Wertera to los rzucił mu wyzwanie , któremu nie zdołał sprostać . Destrukcja psychiczna to stan , w który popadł nasz bohater w momencie gdy na swej drodze napotkał przeszkodę , której nie był w stanie przebyć . Była nią wielka , nieszczęśliwa miłość , która według niego prowadzić może tylko do samobójstwa . Lecz nawet w tak złym stanie psychicznym przyszło mu do głowy to , co dzisiejszemu śmiertelnikowi nie przeszłoby nawet przez myśl . Postanowił wysłać do ukochanej list , którym obarczył ja i Alberta wina za swa śmierć . To mało ambitne , a już na pewno niestosowne posuniecie utwierdza mnie w przekonaniu , ze taka postawa Wertera może mieć podłoże w jakiejś chorobie psychicznej , lecz jest to tylko moje zdanie . Ceniący wolność w myśleniu i dzianiu , wrażliwy na piękno kobiecego ciała i w pewnych wypadkach bezkompromisowość - tylko te cechy są godne przeniesienia na grunt współczesnej miłości .
Aby omówić podany temat posłużyłem się cechami charakteru głównego bohatera . Niestety , ale nie w taki sposób wyobrażam sobie miłość . Moja definicja w znaczący sposób odbiega od tej , którą w "Cierpieniach młodego Wertera " przedstawił Goethe . Osobiście uważam , ze czasy romantycznej , niespełnionej miłości okupionej śmiercią jednego z kochanków już minęły i nigdy nie wrócą .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury