profil

Alkohol-wróg czy przyjaciel człowieka?

poleca 85% 149 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Alkohol metylowy to najprostszy z alkoholi. Jest to ciecz bezbarwna, palna, o charakterystycznym zapachu, rozpuszczalna w wodzie. Jest SILNĄ TRUCIZNĄ, której 8 do 10 gram powoduje ślepotę a większa ilość - śmierć. Alkohol ten znalazł zastosowanie w przemyśle barwników, do produkcji formaliny, tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, w przemyśle farmaceutycznym oraz jako rozpuszczalnik farb i lakierów. Alkohol metylowy jest często kradziony i sprzedawany na różnych bazarach jako alkohol etylowy co jest przejawem ludzkiej nie odpowiedzialności i głupoty. Jednakże często powodem omyłkowych i przypadkowych zatruć alkoholem metylowym jest identyczność jego cech organoleptycznych w porównaniu z alkoholem etylowym. Nie ma możliwości rozróżnienia obu alkoholi za pomocą węchu czy smaku. Ponadto nie wiele osób zadaje sobie sprawę z faktu, że picie lub wdychanie oparów metanolu grozi śmiercią.

Gliceryna czyli propanotriol jest także trucizną. Po rozgrzaniu jest bezbarwną, bez zapachową i palną cieczą, która rozpuszcza się w wodzie. Alkohol ten znalazł zastosowanie w przemyśle skórzanym, farmaceutycznym, spożywczym, celulozowo-papierniczym, tytoniowym, włókienniczym, elektrotechnicznym oraz do produkcji barwników. Jest również składnikiem płynów hamulcowych i chłodniczych. Gliceryna służy także do produkcji silnego środka wybuchowego – dynamitu.

Alkohol etylowy jest kolejną, bezbarwną, łatwopalną cieczą, która w większych ilościach jest trująca. Ma charakterystyczny zapach i piekący smak, łatwo miesza się z wodą. Alkohol ten znalazł zastosowanie do produkcji kosmetyków, artykułów przemysłowych, zapachów do ciast oraz w przemyśle farmaceutycznym. Z alkoholu etylowego produkuje się denaturat czyli etanol skażony barwnikiem i substancjami trującymi. Denaturat wykorzystuje się jako rozpuszczalnik i paliwo.
Wodny, 95 –procentowy roztwór alkoholu etylowego, zwany jest popularnie spirytusem. W języku potocznym, gdy mówi się o alkoholu, ma się na myśli alkohol etylowy zawarty w napojach alkoholowych, tzw. wysoko– i nisko– procentowych, np. wódce, winie, koniaku, piwie.
Etanol niszczy białko oraz jest substancją, której spożycie powoduje zamroczenie, tymczasowy zanik pamięci i nie kontrolowanie własnych zachowań. Tymczasowy stan upojenia alkoholowego przechodzi, lecz stałe spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia emocjonalne, umysłowe, całkowitą degenerację fizyczną i psychiczna człowieka, W skrajnych przypadkach często prowadzi do śmierci.

Alkoholizm, czyli nadmierne spożywanie alkoholu, to nie tylko choroba jednostki, lecz bardzo niebezpieczna choroba społeczna. Jej skutki odczuwa nie tylko sam alkoholik, ale cała jego rodzina, przyjaciele, sąsiedzi oraz ludzie nieznani. Alkohol zabija więcej ludzi na świecie niż wszystkie inne używki (wyłączając nikotynę). Napoje alkoholowe wpływają na procesy zachodzące w mózgu, powodują zmiany myśli, uczuć i zachowań. Alkohol prowadzi do wielu chorób oraz niszczy wiele narządów przede wszystkim wątrobę i mózg, ponieważ podobnie jak metylowy ścina białko, a nasz mózg zbudowany jest w większej części właśnie z niego. Ludzie pod wpływem alkoholu powodują wiele wypadków samochodowych i to najczęściej tragicznych w skutkach. Alkoholizm przyczynia się również do wzrostu przemocy, przestępczości, rozwodów, patologii społecznych, bezrobocia i samobójstw. Jest przyczyną marginalizacji i stygmatyzacji człowieka. Jest to choroba nieuleczalna, której skutki , nawet po skutecznej terapii są widoczne i odczuwalne przez cale życie. Osoba uzależniona zawsze będzie alkoholikiem, ale po terapii jako alkoholik niepijący może wrócić do poprzedniego życia. Przytoczone tu dowody wskazują na to, że etanol jest wielkim wrogiem dla nas i naszego organizmu.
Ale jest on nam także bardzo potrzebny w życiu codziennym, z czego niektórzy nie zdają sobie sprawy. Stwierdzono bowiem, że picie niewielkich ilości napojów alkoholowych rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew może szybciej krążyć w naszym organizmie, również zwiększa się ilość tzw. dobrego cholesterolu we krwi, co działa przeciw miażdżycowo. Takie przeciw miażdżycowe działanie przypisuje się przede wszystkim czerwonemu winu. Znane jest piwo, które ma silne właściwości moczopędne, dlatego lekarze zalecają je pacjentom, którzy mają skłonność do tworzenia się piasku i kamieni w nerkach.
Większemu i bardziej niszczącemu działaniu alkoholu na organizm sprzyja spożywanie go w "towarzystwie" papierosa, kawy, w czasie choroby, razem z lekami oraz podczas zmęczenia czy sytuacji stresowych. Najbardziej narażoną grupą społeczną na zgubny wpływ alkoholu są dzieci i młodzież. Badania potwierdzają, że co piąty młody człowiek ma poważne problemy z powodu picia alkoholu (upija się, ma kłopoty w szkole i w domu, popełnia drobne przestępstwa i inne wykroczenia przeciw prawu). Piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt, wino 69% chłopców i 36% dziewcząt, wódkę zaś odpowiednio 14% i 7%.
Młody człowiek, który sięga po alkohol, nie rozumie lub nie chce zrozumieć faktu, że ma znacznie niższą tolerancję na alkohol niż dorosła osoba i dlatego bardzo szybko może stać się jego niewolnikiem. Nadużywanie alkoholu etylowego prowadzi do wielu chorób jak: uszkodzenie mięśnia sercowego, nieżytu przełyku, owrzodzenia żołądka i jelit, stany zapalne trzustki, rak wargi, języka, gardła (jeśli spożywany jest w "towarzystwie" papierosów), marskość wątroby, cukrzycę, anemię, impotencję, uszkodzenie płodu przyszłej matki.

„Uważam, że alkohol nie jest wrogiem człowieka pod warunkiem, że on sam go takim dla siebie nie uczyni”
-cytat popularny w gronie psychologów

Moim zdaniem alkohole są potrzebne w życiu człowieka chociaż powodują wiele szkód. Trudno byłoby bez nich wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Wiadomo że mogą służyć jako nośnik np. perfum w dezodorantach, zamiast szkodliwego freonu. Nieocenione są także jako środki odkażające, szczególnie w nagłych przypadkach. Ponadto w kulturze słowiańskiej alkohol jest nieodłącznym towarzyszem spotkań rodzinnych i przyjacielskich osób dorosłych np. wesel, chrzcin, sylwestra i wielu innych.
Uważam, że z alkoholem powinno się postępować ostrożnie i rozważnie a nikomu nie stanie się krzywda.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut