profil

Dom jako "sześcian dzieciństwa" i "kostka wzruszenia"

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dom to słowo o znaczeniu wieloznacznym. Uważa się, e jest to po prostu ograniczona przestrzeń-budynek, w którym mieszkają ludzie powiązani więzami rodzinnymi. Z domem również kojarzą się nam uczucia ciepła, harmonii, bezpieczeństwa. Herbert w swoim wierszu porównuje go do „sześcianu dzieciństwa” i „kostki wzruszenia”. Jawi mu się jako miejsce z dzieciństwa i tym wszystkim, co się wtedy działo. Włącznie z przeżyciami i odczuciami.
Tak więc, dom rodzinny to miejsce przepełnione miłością, dobrocią, wyrozumiałością, cierpliwością, zaufaniem i opiekuńczością. W tym miejscu od najmłodszych lat przeżywamy swoje radości i smutki, pierwsze sukcesy i porażki, a naszymi pierwszymi nauczycielami są rodzice. To oni nam wskazują tą właściwą drogę w życiu.
Mój dom właśnie takim domem jest. Stworzenie go zawdzięczam moim rodzicom. Stał się on dla mnie i dla nich miejscem magicznym, oazą szczęścia i spokoju, gdzie są osoby, które mnie kochają, opiekują się mną dbają i pomagają. Często doradzają w różnych sytuacjach, jak mam się zachować, postąpić. Nie trzymają mnie jednak pod „szklanym kloszem”. Pozwalają również na własne decyzje i wybory. Uświadamiają mi, że popełnione niekiedy błędy, też czegoś w życiu mogą nauczyć.
Wartość tego miejsca, doceniamy wtedy, gdy po długim czasie nieobecności wracamy do niego. Wtedy jesteśmy szczęśliwi. Tu się czujemy dobrze, bezpiecznie, dzieląc się swoimi radościami i kłopotami.
Ja dla moich rodziców, jak twierdza żartobliwie jestem promyczkiem, który rozjaśnia im życie, ale często i dopieka. Pragną, abym w życiu była dobrym człowiekiem, doceniała innych ludzi i zrealizowała swoje marzenia.
Mój dom to nie tylko rodzice i uczucia, atmosfera, ale również miejsce, w którym mogę się uczyć i odpoczywać. Tutaj każdy z nas ma również obowiązki, którymi się dzielimy, aby się nam dobrze mieszkało. moje domowe zajęcia związane są ze sprzątaniem własnego pokoju, opieką nad zwierzęciem, pomocą w domowych pracach, czyli w zmywaniu, odkurzaniu, prasowaniu, wynoszeniu śmieci i niekiedy robieniu zakupów.
Tak jak wcześniej napisałam, dom daje nam wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i harmonii, miłości i ciepła rodzinnego.
W przyszłości chciałabym zbudować takie miejsce dla swoich dzieci, aby ich dzieciństwo było szczęśliwe i radosne, a późniejsze życie mądrzę i z korzyścią realizowane.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty