profil

Indie

poleca 85% 185 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Indie

Położenie : Azja Południowa, nad Morzem Arabskim i Zatoką Bengalską, pomiędzy Birmą a Pakistanem
Ludność : 1,05 mld mieszkańców
Waluta : rupia
Stolica : Delhi
Język urzędowy : hindi, tymczasowy język pomocniczy angielski
Powierzchnia : 3287,6 tyś. km ²
Wskaźnik piśmienności w procentach : 52%

Indie oddzielone od reszty Azji łańcuchem Himalajów tworzą subkontynent. Pod względem liczby mieszkańców Indie ustępują jedynie Chinom.

Na przeważającej części obszaru Indii panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Monsun zaczyna wiać w czerwcu, a ustaje we wrześniu lub w październiku. W ciepłej, deszczowej porze roku temperatury na północy dochodzą do 40C, zimą wynoszą10C - 15C, a opady są minimalne. Na południu kraju jest mniejsza zmienność klimatu. W Madrasie jest zawsze upalnie. Średnie temperatury wahają się tam od 24C w styczniu do 32C w maju i czerwcu.

Najważniejszymi surowcami eksportowymi Indii są rudy żelaza i diamenty. Krak ma także duże złoża węgla. Importuje ropę naftową i węgiel.

Lasy zajmują obecnie 11% powierzchni kraju. Przyczynił się do tego zbytni i niekontrolowany wzrost przemysłu i wycinanie drzew pod pola uprawne. W Indiach są 4% obszarów chronionych i 3% obszarów częściowo chronionych.

W Himalajach występuje bardzo dużo gatunków zwierząt. W mroźnym Ladakhu można spotkać m.in. ważącego blisko tonę jaka, wielbłąda dwugarbnego żyjącego wysoko wśród piasków, owcę stepową, zwaną urialem, tybetańską antylopę, kianga (tybetański dziki osioł), koziorożca himalajskiego oraz tara. Do innych mieszkańców najwyższych gór świata należą niedźwiedzie: himalajski i brunatny (najczęściej spotykany w Kaszmirze), świstaki i jelenie piżmowce. Ten ostatni gatunek jest pozbawiony poroża. Zwierzę to jest bezmyślnie i bezlitośnie tępione ze względu na drogocenne piżmo, wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym. Łańcuch Ghatów Zachodnich, rozciągający się na południe od Mumbaju aż po kraniec półwyspu, porasta gęsty drzewostan, w którym schronienie znajdują liczne gatunki fauny i flory. Wśród innych przedstawicieli fauny można zaobserwować latające jaszczurki (szybują na odległość 12 m), niedźwiedzie wargacze, pantery, koty tropikalne, dzioborożce i wiele innych gatunków ptaków.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta