profil

Cechy rycerza wykreowanego przez literaturę średniowieczną.

poleca 84% 2819 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

Cechy rycerza wykreowanego przez literaturę średniowieczną

Średniowiecze charakteryzowało się tym, że wytyczne dla życia - zarówno duchownego jak i materialnego - tworzył dwór i Kościół. Symbolami ideałów człowieka stał się więc krzyż i miecz, a nadrzędnym celem obrona wiary i ojczyzny. Ci, którzy decydowali się podjąć wypełnienia tych obowiązków odznaczali się niezwykłą odwagą, walecznością i męstwem, nadludzką siłą i sprawnością fizyczną, a także umiejętnością władania bronią. Nieodzowną ich cechą była wierność władcy, przyjaciołom i ukochanej oraz przestrzeganie zasad etyki i honoru. Kiedy zbierzemy wszystkie te cechy, otrzymamy portret rycerza średniowiecznego.
Najbardziej znanym rycerzem średniowiecznym, obok rycerzy króla Artura, był Roland. Jego dzieje ukazane zostały w \"Pieśni o Rolandzie\".

Tytułowy bohater utworu jest przykładem doskonałego rycerza. Przede wszystkim jest bezgranicznie oddany wierze chrześcijańskiej a także władcy oraz ojczyźnie. Służy im lojalnie do końca swych dni. Odznacza się wielkimi przymiotami, zwłaszcza odwagą i niezłomnością

Honor stanowił dla Rolanda istotę idei rycerskiej, stosował zasadę walki równych sobie: stan, pochodzenie, broń. Jako rycerz jest odważny, mężny, okrutny, brutalny, honorowy oraz dumny. Jednakże jest pyszny i wyniosły, przyjmuje każde wyzwanie, nawet najbardziej niebezpieczne i nie odmawia pomocy. W obliczu wroga, mimo widocznej jego przewagi jest nadal pewny zwycięstwa. Dopiero widząc ilu wspaniałych rycerzy ginie, dmie w róg, lecz jest za późno. Umiera na wzgórzu pod sosną, z twarzą zwróconą ku Francji na znak własnej odwagi. Resztkami sił żegna się z bliskimi, Karolem Wielkim - jego ukochanym władcą oraz Francją: \"Raz po raz słabnącą ręką uderza się w piersi. Za grzechy swoje wyciąga ku niebu swoją rękawicę.\" Przeprowadza rachunek sumienia, składa hołd lenny wobec Boga. Modli się również za zmarłych rycerzy. Prosi o wybaczenie.

Śmierć Rolanda jest punktem kulminacyjnym i to ona najlepiej odzwierciedlała, jak gorąco kochał ojczyznę i ile dla niej zrobił.
Był przykładem dla innych. Postępował tak, jak nakazywał obowiązek rycerski. Nie wybiegał myślami w przyszłość. Niczego nie robił dla siebie. Kierowały nim szlachetność, oddanie i bezinteresowność.
Bohater \"Pieśni o Rolandzie\" był wzorem dla innych rycerzy z epickich poematów. W Polsce jego postać została wykorzystana przez Henryka Sienkiewicza w \"Krzyżakach\". Zbyszko z Bogdańca jest właśnie takim idealnym rycerzem. Wiele cech wspólnych można odnaleźć w tych postaciach, w ich charakterach oraz postępowaniu.

Roland nie był postacią tragiczną. Nie był rozdarty wewnętrznie. Wiedział jak należy postąpić. Jego śmierć nie była porażką, była zaś zwieńczeniem całego rycerskiego życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi