profil

Czym dla mnie jest dobro?

poleca 83% 769 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dobro jest bardzo trudno zdefiniować, gdyż każdy ma własny obraz dobroci i tworzy jej wizerunek według własnego osądu moralnego.

Dla mnie dobro najlepiej stanowi połączenie dwóch filozofii: epikureizmu i franciszkanizmu. Myślę, że to może się wydać nieco dziwnym wyborem, ale z drugiej strony uważam, że właśnie te dwie definicje tworzą najpełniejszy, lecz nigdy nie całkowity, obraz dobra. Co w tych filozofiach znajduję? Otóż Epikur daje przyjemność, życie wśród przyjaciół, życie spokojne, zgodne z prawami natury, mówi o świecie dobrym jako o miejscu uporządkowanym i spokojnym rządzonym rozsądkiem i umiarem. Natomiast Święty Franciszek dodaje do dobroci najważniejszy składnik - miłość. Jest to miłość do Boga, świata i każdego człowieka jako Bożego stworzenia.

Podsumowując, czym jest dobro? Stwierdzam, że przede wszystkim bycie dobrym jest bardzo trudne i wymaga nieustannego zwalczania w sobie negatywnych cech. Ostatecznie cechami, które w moim odczuciu powinny charakteryzować "dobrego człowieka" są: wewnętrzna siła, poczucie moralności, patriotyzm, szlachetność, bezinteresowność, odwaga, chęć pomagania innym, a najważniejsze jest ciągłe pragnienie bycia odrobinę lepszym, odrobinę prawdziwszym, odrobinę bardziej...dobrym?

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Typ pracy