profil

Sąsiedzi plemion Polskich

poleca 85% 895 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Czechy

Oprócz państwa Wielkomorawskiego, istniały w IX wieku inne państwa wieloplemienne, np. państwo Chorwatów w północnej części płw. Bałkańskiego- przyjęło ono chrzest od Bizancjum w obrządku greckim- słowiańskim; państwo Serbów na południe od państwa Chorwatów- przyjęło chrzest od Rzymu w obrządku rzymskim- katolickim.

CZECHY
Po upadku Państwa Wielkomorawskiego początkiem X wieku (2, 3 dziesięciolecie), w północnej części tego państwa, kotlinie czeskiej, połączyły się plemiona czeskie- kształtowało się państwo czeskie ze stolicą w Pradze, pod władzą dynastii PRZEMYSLIDÓW, zapoczątkowanej przez Przemysła. Siedzibą dynastii był gród nad Wełtawą w Pradze, na wzniesieniu Hradczany- do dziś siedziba władz. Przemysł dał początek książętom czeskim.
Po Przemyśle władzę przejął Boży Woj, następnie Wacław zwany Świętym (Czechy-korona świętego Wacława), dokonał bowiem chrystianizacji w obrządku łacińskim, przy pomocy duchownych niemieckich. Towarzyszyło temu podporządkowanie państwa Niemcom w 929 roku. Skutkiem tego była zależność czeskiego Kościoła od biskupstw południowoniemieckich (Pasawa, Ratyzbona), aż do XIV wieku, kiedy to Czesi uzyskali własne arcybiskupstwo. Rezultatem była także zależność polityczna- złożenie Henrykowi I Ptasznikowi hołdu lennego- TRYBUT- danina świadczona przez państwo zależne, państwu zwierzchniemu.
Po zamordowaniu Wacława władzę przejął Bolesław I Srogi (ojciec Dobrawy).


WĘGRY
WĘGRZY- plemiona pochodzenia ugrofińskiego, które napłynęły w dwóch grupach:
pierwsza zasiedliła Finlandię;
początkiem X wieku napłynęli na Nizinę Węgierską skąd zaatakowali Państwo Wielkomorawskie i zniszczyli je w 906 roku. Atakowali również państwo Wschodniofrankijskie- ich atak zatrzymał Henryk I pod USTRUTĄ, Otton I na LECHOWYM POLU.
Węgrzy przystąpili do osiadłego trybu życia na Nizinie Węgierskiej, budując państwo. Założycielem państwa węgierskiego był ARPAD, od którego wywodzi się dynastia ARPADÓW, władców węgierskich. Stolica państwa węgierskiego mieściła się w Budzie nad Dunajem (po drugiej stronie rzeki znajdowało się miasto Peszt, co po połączeniu dało Budapeszt). Siedziba władców węgierskich mieściła się na wzgórzu Geleota.
Kolejnym po Arpadzie władcą był Gejza, którego żoną była siostra Mieszka I- Adelajda i który miał przyjąć chrzest. Po nim rządził Wań a następnie Stefan I Wielki, zwany także Świętym, gdyż to on przeprowadził faktyczny chrzest Węgrów w obrządku łacińskim, za co w 1001 roku otrzymał od papieża koronę, która prawdopodobnie początkowo przeznaczona była dla Bolesława Chrobrego (Węgry do dziś posiadają tę koronę).

RUŚ
Plemiona ruskie zamieszkiwały tereny na wschód od Bugu po dorzecze Dniepru. Początkowo (połowa IX wieku) istniały dwie organizacje jednoplemienne: na północy ze stolicą w Nowogrodzie i na południu ze stolicą w Kijowie. Istniały one na szlaku handlowym Od Waregów do Greków. Ok. 862 roku zjednoczył je Ruryk pochodzenia wareskiego, który zapoczątkował dynastię RURYKOWICZÓW.
Kolejnym z dynastii był Oleg, który uczynił Kijów stolicą Rusi Kijowskiej ok. 882 roku. Następni władcy to Igor i Świętosław, którzy umacniali państwo. Chrystianizacji Rusi w obrządku słowiańskim dokonał Włodzimierz I Wielki- stało się to w 988 roku, w drodze małżeństwa z księżniczką bizantyjską Anną, siostrzenicą cesarza bizantyjskiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty