profil

Łamanie praw człowieka w PRL-u

poleca 85% 1213 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W komunistycznej Polsce panował ustrój wzorowany na ZSRR. Mimo, że prawa takie jak: nietykalność osobista, wolność słowa i wyznania oraz prawo do posiadania własności prywatnej były umieszczone w konstytucji nie były przestrzegane.
Prawa te były łamane na wiele sposobów, a oto niektóre z nich:
Wolność słowa i wyznania-
1. Polacy nie mogli swobodnie wyrażać swoich opinii o rządach Komunistów. Było kilku ludzi, którzy nie obawiali się głośno wyrażać swoich poglądów, należeli do nich min. Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Ronald Regan.
2. Wiadomości w telewizji, radiu i gazetach były ocenzurowane czyli poddane kontroli władz. Rządzącym zależało na tym by do obywateli docierały informacje dla nich wygodne. No na umieszczanie informacji niewygodnych
3. Komuniści potępiali gorliwe wyznawanie wiary, lecz polski kardynał Karol Wojtyła kiedy został mianowany papieżem pokrzyżował im plany. Komuniści nie chcieli by Jan Paweł II przybył na pielgrzymkę do Polski lecz nie mogli tego zabronić ponieważ zależało im na dobrej reputacji wśród innych krajów, a nie przyjęcie papieża zniszczyłoby ją. W 1979 roku kiedy Jan Paweł II przyjechał do Polski i głośno wyraził swoją opinie na temat komunizmu, opinie niezbyt pochlebną dla rządów wbił pierwszy gwóźdź do trumny komunizmu. Po jego opinii dopiero na nowo zaczęto mieć nadzieje na upadek tego ustroju.
4. W końcu powstał związek Solidarność. Który chciał upadku komunizmu. Był organizatorem wielu strajków robotniczych w obronie pracowników. Komuniści dążyli do upadku tego Ruchu. Aresztowali nawet jego przywódcę Lecha Wałęse. USA dawało fundusze Solidarności.
5. Władze ograniczały do minimum wpływ obywateli na rządy kraju. Obywatele mimo, iż musieli stawiać się na głosowaniach nie mieli wpływu na wyniki. Wyniki były fałszowane bądź była tylko tzw. Jedna lista. Jedna lista to taka na której widniały nazwiska tylko Komunistów. Dlatego Komunizm utrzymywał się w Polsce tak długo.
Wszystkie te czynniki wpływały na łamanie praw człowieka, jednakże niektóre z nich wpływały także na upadek Komunizmu
Nietykalność osobista-
1. Aresztowano tysiące osób, które traktowano jak potencjalnych wrogów. Byli to głównie zwolennicy demokracji oraz niepodległości. W procesach tych osób często zapadały bardzo wysokie wyroki, nawet kary śmierci. Dopiero po zakończeniu okresu stalinowskiego zaprzestano najokrutniejszych prześladowań.
2. Ludzie, którzy działali przeciwko Komunistom byli śledzeni. A informacje o nich do odpowiednich instytucji podawali agenci SB. W ten sposób ludzie śledzeni nie posiadali prywatności. Jednym słowem ograniczono ich wolność osobistą.
Komuniści Nie tolerowali jakichkolwiek przejawów nieposłuszeństwa oraz wyrażania opinii innych niż ich własne. Za nieposłuszeństwo można było trafić do więzienia lub nawet umrzeć
Prawo do posiadania własności-
1. Państwo przejmowało własności prywatne, Polsce udało się jednak od tego w dużym stopniu uchronić, w przeciwieństwie do innych państw komunistycznych. Władze duży nacisk kładły na przemysł ciężki.
Prawem człowieka można też nazwać prawo do dobrej jakości sprzedawanych artykułów. To prawo również nie zostawało przestrzegane. Producenci nie musieli dbać o jakość ponieważ wiedzieli że i tak produkt zostanie wykupiony. Mogły o tym świadczyć duże kolejki przez tzw. Pewex-ami
Jednakże mimo takich warunków Komunizm upadł. Na miejsce PRL-u mamy teraz III Rzeczpospolitą Polske

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata