profil

Kto zwyciężył w ,,Antygonie" Sofoklesa

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

,,Antygona” Sofoklesa to tragedia. Głównymi jej bohaterami są: Kreon władca Teb i tytułowa bohaterka dramatu. Kluczowym zagadnieniem jest tragizm bohaterów postawionych w sytuacji wyboru. Moim zdaniem rację miała córka Edypa i Jokasty, ponieważ:
Po pierwsze Antygona kieruje się emocjami i przekonaniami religijnymi. Ważne są dla niej uczucia jednostki. Głęboko ludzkie i szlachetne racje Antygona wyraża je oświadczeniem: :"Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić". Kocha obu braci i nie może jednego z nich skazywać na wieczną tułaczkę i cierpienia.
Podziwiam ją także za odwagę i zasady, których zawsze się trzyma. ujawnia je w momencie grzebania brata, chociaż wiedziała ,że kara za to jest śmierć.. Działała zgodnie ze swoim sumieniem które stawiała ponad prawo ustanowione przez Kreona. Dlatego zakaz pochowania jej brata wydany przez władcę Teb uznała za niesprawiedliwy. Była gotowa poświęcić życie w obronie swojego obowiązku.
W kolejnym argumencie chciałabym wspomnieć o jej prawdomówności. Pytana przez Kreona, świadoma konsekwencji bez wahania odpowiedziała ,że złamała prawo. Nie boi się śmierci wielokrotnie zarzuca władcy Teb ,iż jest tyranem, a poddani obawiając się kar, boją się nawet o tym mówić.
Uważam ,z ę rację w sporze miała Antygona, która jest dumna, honorowa i uparta. Kreon zaś trwa w swoim uporze co do wyroku na córkę Edypa. Ostatecznie zostaje za to surowo ukarany przez bogów, jego władza okazuje się ograniczona, nie dorównuje siłom boskim.. Kreon jest skazany na wyrzuty sumienia, po stracie syna Antygona zaś, odmawiając podporządkowaniu się interesom dobru państwa, ponosi śmierć, jednak będąc na ziemi spełniła swój obowiązek i zawsze robiła to co podpowiadało jej serce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta