profil

Copywriter

poleca 100% 2 głosy

[ang., wym. kopyrajter] rzecz. m

osoba zajmująca się tworzeniem tekstów reklamowych sloganów, scenariuszy, filmów reklamowych itp.

 

Andrzej, który jest początkującym copywriterem (N. lp) właśnie dowiedział się, że znana agencja reklamowa ogłosiła konkurs dla copywriterów (D. lp, ident. w B. lm). Andrzej zgłosił się do konkursu mając nadzieję, że jeżeli wygra, agencja podejmie z nim współpracę i będzie mógł starać się o stanowisko głównego copywritera (D. lp, ident. w B. lp).

 

KOMENTARZ
Słowo określające zawód copywritera to copywriting. Wprawdzie zawód copywriter tak naprawdę powstał w Polsce dopiero po 1989 r., ale już wcześniej były osoby wymyślające popularne hasła reklamowe, np. Agnieszka Osiecka, poetka i autorka tekstów piosenek, wymyśliła hasło Coca-cola to jest to!, które stało się znane – w różnych tłumaczeniach – na całym świecie.
Pisarz i publicysta, Melchior Wańkowicz jest autorem słynnego sloganu reklamowego Cukier krzepi oraz LOT-em bliżej, którym zwyciężył w konkursie na hasło reklamowe Polskich Linii Lotniczych LOT.

Obecna postać

Jest w polszczyźnie również cytowane dosłownie z j. angielskiego słowo copyright(lm copyrights) – prawo autorskie, mimo podobnej wymowy nie należy mylić go ze słowem copywriter, copywriting.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Copywriter