profil

Alternatywne źródła energii.

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Energia występuje pod wieloma postaciami. Może to być energia chemiczna zawarta w cukrze lub energia mechaniczna jadącego roweru. Zawsze działa na dwa sposoby - przenoszenie energii i przemiana energii.Przenoszenie energii oznacza, że przenosi się ona wówczas z miejsca na miejsce. Do alternatywnych źródeł energii należą:
1. Energia wiatru, rzek i fal.
2. Energia słoneczna.
3. Energia geotermalna.
AD 1.
Wiejący wiatr to masy powietrza poruszającego się z pewną prędkością. Energie wiatru przetwarza się w turbinach wiatrowych. Turbiny te pracują w sposób ekologicznie bezpieczny, choć szpecą krajobraz i ich generatory pracują hałaśliwie.Już w połowie VI wieku naszej ery Persowie mełli ziarno, używając młynów wiatrowych, czyli wiatraków.Wczesne wiatraki europejskie były wiatrakami obrotowymi, czyli kozłowymi.W ciągu wielu lat pomysłowi ludzie wymyślili sposoby wykorzystania energi wiatru także do innych celów. Na przykład, dzięki systemowi przemyślanych przekładni, wiatrak podnosił worki z ziarnem. Holendrzy zaczęli używać wiatraków do osuszania terenów nadmorskich. Pomimo wszystkich zalet, wiatraki miały poważne wady. Ich działnie było uzależnione od pogody, więc w dni bezwietrzne i takie, gdy wiatr był bardzo silny wiatraki nie mogły pracować. W niektórych krajach młyny wiatrowe są jeszcze powszechnie używane do mielenia zboża na mąkę. Karierę w niektórych regionach robią, napędzne wiatrem, pompy łopatkowe, pompujące wodę ze studni, często bardzo głębokich. Tak dzieje się w Australii i RPA. Wydobytą wodę przechwuje się w zbudowanej obok specjalnej wieży. Urządzenia te również zwie się powszechnie wiatrakami lecz są to naprawdę silniki wiatrowe lub pompy wiatrowe. Typowy silnik wiatrowy tego rodzaju składa się z koła o średnicy 4m, z osadzonymi nań około dwudziestoma profilowanymi stalowymi łopatami. Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest ekologicznie czysta, gdyż jej wytworzenie nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Koło wodne, historia którego sięga wstecz do I wieku naszej ery, służyło do napędznia żaren w młynach. Koła wodne które były używane napędzały miechy i ciężkie młoty w kużniach, piły w tartakach i wiele innych urządzeń.Innym źródłem energi może być falowanie morza. Wielkie fale oceaniczne niosą ze sobą naprawdę znaczne jej ilości, lecz problemem jest jej efektywne pozysknie. Testuje się obecnie różne rozwiązania, zwykle znajdujące się w fazie eksperymentu. Energie rzek uzyskuje się, wykorzystując przepływ wody w rzece spowodowany różnicą wysokości w jej górnym i dolnym biegu. Podstawą elektrowni są turbiny wodne ktore wprawiają w obrót wirnik generatora energii elektrycznej.
AD 2.
Powierzchnia Ziemi otrzymuje w ciągu roku porcję energii słonecznej 10 razy wiekszą niż energia zmagazynowana w zapasach paliw kopalnych i rezerwach uranowych całego świata. Może ona być wykorzystana w elektrowniach oraz w pojedyńczych gospodarstwach domowych. Około 30% promieniowania słonecznego dochodzącego do naszej planety jes odbijane przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłanaine, a tylko 50% energii dociera do powierzchni ziemi. W odległych regionach baterie słoneczne są używane na co dzień w domu. Energia słoneczna służy do ładowania akumulatorów, co umożliwia korzystanie z energi elektrycznej również w nocy. Ilość energi pochodząca z baterii słonecznej nie zależy od temperatury otoczenia, a od nasłonecznienia. Dlatego też jest możliwe aby latarnia o mocy 360 kW na lądowisku samolotow pracowała na zamarznietej Alasce
AD 3.
Energia geotermalna to energia wydobytych na powierzchnię ziemi wód geotermalnych. Jej źródło- gorące wnętrze ziemi- jest praktycznie niewyczerpalne. W celu wydobycia wód geotermalnych wykonuje się odwiert do głębokości zalegania tych wód, a w pewnej odległości od tego odwiertu robi się następny, którym wodę geotermalną pobiera się.

Być może w niedalekiej przyszłości wzrośnie zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Nie zanieczszczają one naszego środowiska i wydaje mi się, że mają przed sobą znakomitą przyszlość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata