profil

Brazylia - kraj Ameryki Południowej

poleca 85% 2301 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pełna nazwa: Federacyjna Republika Brazylii ; port. Brasil, Repblica Federativa do Brasil - największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej.

1. Położenie kraju
Brazylia leży w środkowej i wschodniej części Ameryki Południowej zajmując prawie 50% jej powierzchni. Na północy kraju leży fragment wyżyny Gujańskiej z najwyższym wzniesieniem kraju - Pico da Neblina 3,014 m.n.p.m.

Powierzchnia całkowita: 8 511 965 km2 (w tym ląd: 8 456 510 km2)
włącznie z Archipelagiem Fernando de Noronha, Atolem das Rocas, Ilha da Trindade, Ilhas Martin Vaz oraz Penedos de Sao Pedro e Sao Paulo

całkowita linia graniczna: 14691 km (Argentyna 1224 km, Boliwia 3400 km, Kolumbia 1643 km, Gujana Francuska 673 km, Gujana 1119 km, Paragwaj 1290 km, Peru 1560 km, Suriname 597 km, Urugwaj 985 km, Wenezuela 2200 km)
długość linii brzegowej: 7491 km
Współrzędne geograficzne 5 N - 34 S, 35 - 74 W

2. Krainy geograficzne
Na terytorium Brazylii można wyróżnić trzy duże krainy geograficzne: część Wyżyny Gujańskiej na północy, Wyżynę Brazylijską na południowym wschodzie oraz Nizinę Amazonki nazywaną Amazonią, na północy i północnym zachodzie. Poza tym na południowym-zachodzie leży także część Niziny La Platy.

3. Strefy klimatyczne
Na nizinach - klimat równikowy wilgotny, na wyżynach - podzwrotnikowy; wyjątkowo sucha jest dolina So Francisco (tzw. Poligon Susz); średnie miesięczne temperatury wahają się w granicach 25-28C w styczniu i 15-20C w lipcu

4. Stolica
Stolica Brazyli, Brasilia, powstała w latach 1956-1960. W dniu 21 kwietnia 1960 miasto stało się stolicą kraju. Projektancji infrastruktury zaplanowali miasto na 500 tys. mieszkańców, nie przewidzieli ze ta ilość szybko zostanie przekroczona. Położona jest na wysokości ok. 1000 m n.p.m., na rozległym płaskowyżu Wyżyny Brazylijskiej, około 1000 km od wybrzeża morskiego i starej stolicy Rio de Janeiro. Zamieszkuje ją około 2,6 mln osób.

5. Bogactwa mineralne
Boksyt, złoto, rudy żelaza, magnez, nikiel, fosforany, cyna, uran, ropa naftowa. Duże dochody Brazylii przynosi także drewno.

6. Rolnictwo
Wstrząsana co rusz kryzysami finansowymi i politycznymi Brazylia jest najsilniejszym gospodarczo krajem Ameryki Południowej. Brazylia jest największym na świecie producentem kawy. Coraz częściej pojawiają się pola soi. Brazylia ma najwyższe na świecie zbiory bananów oraz zajmuje drugie miejsce w ilości dostarczanego na rynek kakao. Bardzo opłaca się również uprawa trzciny cukrowej, bawełny, pomarańczy oraz tytoniu. Rozwinięta hodowla: trzody chlewnej, bydła, koni i mułów, poza tym hodowla drobiu, owiec i kóz. Eksploatacja lasów, pozyskiwanie drewna, kauczuku, wosku z palmy carnauba, orzeszków para, owoców palmy babassu. Rozwinięte rybołówstwo morskie i słodkowodne.

7. Główne miasta
· Belem
· Belo Horizonte
· Brasilia
· Campinas
· Duque de Caxias
· Fortaleza
· Goiania
· Joao Pessoa
· Juiz de Fora
· Kurytyba
· Maceio
· Manaus
· Natal
· Niteroi
· Nova Iguacu
· Porto Alegre
· Recife
· Rio de Janeiro
· Salvador
· Santo Andre
· Santos
· Sao Luis
· Sao Paulo
· Teresina

8. Ciekawostki
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju z wyjątkiem rezerwatów przyrody i rezerwatów Indian, do których wjazd jest możliwy jedynie na podstawie specjalnego pozwolenia. W Brazylii głównymi środkami transportu są samoloty (ze względu na ogromne odległości) i autobusy. Sieć połączeń lotniczych jest bardzo rozbudowana i konkurencyjna cenowo wobec innych środków transportu. Sieć połączeń autobusowych między stanami jest dobrze rozwinięta, a ich koszt jest względnie niski, jednak zdarzają się napady rabunkowe na autobusy, szczególnie podczas kursów nocnych. Z uwagi na wysoką przestępczość należy wykluczyć poruszanie się po kraju autostopem. Wskazane jest zachowanie dużej ostrożności przy wyborze miejsc noclegowych i kierowanie się wskazówkami przewodników międzynarodowych lub brazylijskich.
znaczek do Europy na kartkę lub list o wadze do 20g kosztuje 0,85 USD
Religia w Brazylii jest dosyć zróżnicowana(katolicy 80%, protestanci 14%,
religie tradycyjne: animizm (3%), spirytyzm (2%)).

bem(dobrze)
o feliz gato (szczęśliwy kot)
rolha (korek)
abelha (pszczoła)
azeitona (oliwka)
ole (cześć)
bon jorno (dzień dobry)
si (tak)
no (nie)
perdõn (przepraszam)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata