profil

Kości

poleca 85% 263 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kość zbudowana jest z okostny, czyli z włóknistej błony ochraniającej kość zewnątrz. Z nasady górnej i nasady dolnej, które są zbudowane z tkanki kostnej gąbczastej. Kość także jest zbudowana z trzonu, a on jest zbudowany z tkanki kostnej zbitej. Z jamy szpikowej, jest to znajdująca się wewnątrz trzonu przestrzeń wypełniona szpikiem kostnym, oraz z szpiku kostnego jest to tkana krwiotwórcza wypełniająca jamę kostną. Skład chemiczny kości to osseina, daje kości sprężystość i sole mineralne, które nadają kości twardość i wytrzymałość.
Szkielet jest rusztowaniem ciała oraz oparciem dla mięśni. Pełni funkcję wzrostową, o wzroście organizmu decyduje przyrost kości. Krwiotwórczą, magazynującą, w kościach gromadzą się sole mineralne, oraz funkcję ochronną dla narządów. Szkielet dziecka po urodzeniu ma 350 kości, a u dorosłego człowieka 230 kości. 4-5 razy w życiu „wymienia się” szkielet człowieka przez osteoblasty i osteoblasty. Osteoblasty są komórkami kości, występującymi w miejscach gdzie odbywa się wzrost lub przebudowa tkanki kostnej. Osteoblasty są komórkami resorbującymi kość, uczestniczącymi w prawidłowym procesie przebudowy tkanki kostnej. Przy nadmiernej przewadze aktywności osteoblastów względem osteoblastów dochodzi do patologicznego procesu utraty masy kostnej.
Szpik kostny to gąbczasta tkanka znajdująca się wewnątrz kości. Szpik zawiera znaczną liczbę tzw. Komórek macierzystych szpiku, które różnicują się dając erytrocyty, leukocyty i trombocyty lub płytki krwi. Szpik kostny dorosłego człowieka można podzielić na szpik kostny czerwony i szpik kostny żółty.
Osteoporoza jest to zrzeszotnienie kości. Kości stają się słabe i łatwo się łamią. Przyczyną osteoprozy może być niedobór składników mineralnych, brak aktywności fizycznej i zmiany hormonalne związane ze starzeniem się.
Wapń jest podstawowym składnikiem szkieletu człowieka. Reguluje przepuszczalność błon komórkowych, decyduje o przewodnictwie nerwowym. Długotrwały niedobór prowadzi do odwapnienia kości.
Hormony to substancje chemiczne wytwarzane w gruczole dokrewnym i wydzielane bezpośrednio do krwi. Brak hormonów powoduje karłowatość, natomiast nadmiar – gigantyzm.
Staw to ruchome połączenie kości umożliwiające szeroki zakres ruchów. Jama stawowa to niewielka przestrzeń między kośćmi, wypełniona jest biologicznym środkiem zmniejszającym tarcie, czyli mazią stawową.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty