profil

Charakterystyka pierwotniaków

poleca 85% 777 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Wieloszczety Pierwotniaki

Pierwotniaki - organizmy jednokomórkowe, posiadają jądro lub aparat jądrowy. Organellum jest zróżnicowanym, wyspecjalizowanym elementem pojedynczej komórki pierwotniaka. Są to organizmy wolno żyjące lub pasożyty. Mają zdolność życia utajonego czyli anabiozy. Typy pierwotniaków różnią się głównie sposobem poruszania się.

Wiciowce: poruszają się za pomocą wici. Przedstawiciele = Eugle.a zielona w ciemności jest organizmem cudzożywnym, świdrowiec gambijski, lambia jelitowa.

Zarodziowce: poruszają się za pomocą nibynóżek.Przedstawiciele = ameba, pełzak czerwonki.

Orzęski: poruszają się za pomocą rzęski. Posiadaja aparat jądrowy zbudowanego z jądra dużego(procesy życiowe) i małego(procesy płciowe).Przedstawiciele = pantofelek, wirczyk.
Parzydełkowce - ciało ich buduje jeden typ tkanki - tkanka nabłonkowa. Występują one w dwóch postaciach - workowatego, osiadłego polipa i wolno pływającej meduzy.

Stułbiopławy: mają one postać polipa. Jest to forma osiadła przytwierdzona do podłoża za pomocą stopy. Ściana ciała zbudowana jest z komórek o charakterze nabłonkowym. Zewnętrzną warstwa - ektoderma, wewnetrzna - endoderma, a pomiędzy jest mezoglea. Wnętrze ciała stanowi jama chłonąco - trawiąca, prowadzi do niej otwór gębowy, który spełnia także funkcje otworu odbytowego, ponieważ przez niego z jamy chłonąco - trawiącej usuwane są niestrawione resztki pokarmu. Komórki entodermy są większe i posiadają wici. Komórki entodermy i ektodermy mają w części przylegającej do mezoglei wypustki mięśniowe, dzięki którym stułbia moze swobodbnie siękurczyc i rozkurzczać i daltego noszą nazwę komórek nbłonkowo - mięśniowych.Na ramionach znajdują się komórki parzydełkowe, dzieki którym stułbia zdobywa pokarm, ale także broni się. Występują także komórki nerwowe, które tworzą układ nerwowy siateczkowy.Stułbia rozmnaża się przez pączkowanie, ale może także rozmnażać się płciowo.Przedstawiciele = stułbia płowa

Krążkopławy: mają kształt dzwonowaty z otworem gębowym umieszczonym po dolnej stronie ciała i otaczają go 4 ramiona, zaopatrzone w komórki parzydełkowe. Ciało zbudowane jest z 2 warstw komórek nabłonkowo - mięśniowych. Występuje 8 ciałek bieżych, w których są narządy zmysłów. Są rozdzielnopłciowe.Przedstawiciele = chełbia bałtycka.

Koralowce: występują one w postaci polipa. Szkielety kolonijnych korali madreporowych tworzą rafy koralowe. Korlaowcami które nie posiadają szkieletu są ukwiały.Koralowce jak wszystkie polipy rozmnażają się bezpłciowo przez paczkowanie, ale także rozmnażają się płciowo.
Robaki płaskie - mięśnie wraz z nabłonkiem pokrywającym ciało tworzą wór powłokowo - mięśniowy, który tworzą 3 warstwy mięśni: podłużne, okrężne, skośne. Występują także Mięsnie grzbietowo - brzuszne. Są pierwszymi zwierzętami posiadającymi symetrie dwuboczną. Układ nerwowy występuje w postaci drabinki, z rozwiniętymi zwojami w przedniej części ciała. Układ wydalniczy tworzą liczne komórki płomykowe i kanały wyprowadzające wydalanie substancje.

Wirki: są wskaźnikami czystości wody, prowadzą skryty, drapieżny tryb życia. Odżywiają się małymi wodnymi bezkręgowcami. Wirki są obojnakami, mają zdolność do regeneracji. Przedstawiciele = wypławek.

Przywry: są pasożytami wewnętrznymi, posiadają narządy czepne - przyssawki, oddychają beztlenowo. Przedstawiciele = motylica wątrobowa.

Tasiemce: nie mają przewodu pokarmowego i wchłaniają pokarm cała powierzchnia ciała. Narządami czepnymi są przyssawki i haczyki.
Robaki obłe

Nicienie: ciało ma kształt wrzecionowaty, pokryte jest nabłonkiem i oskórkiem, a pod nimi leży warstwa mięśni podłużnych, które wchodzą w skład wora powłokowo - mięśniowego. Ciało wypełnia płyn surowiczny, który nadaje mu sztywność. Mają otwór odbytowy, są rozdzielnopłciowe. Występuje u nich dymorfizm płciowy, czyli morfologiczne różnice między samcem i samicą.Przedstawiciele: glista ludzka, owsik, włosień kręty.

Pirściennice - ciało złożone z segmentów, wypełnionych surowicą. Mięśnie podłużne i okrężne wchodzą w skład wora powłokowo - mięśniowego.Występuje układ krwionośny zamknięty. Przewód pokarmowy podzielony na odcinki - gardziel - wole - żoładek - jelito.

Skąposzczety: występuje płat głowowy, siodełko - odgrywajace ważną role w procesie rozmnażania. Przedstawiciele = dżdżownica,rurecznik - tubifeks.

Pijawki: z na ich ciele brak szczecinek. W większości są pasożytami, posiadają dwie przyssawki, umieszczone na obu końcach ciała.

Wieloszczety: są to zwierzęta morskie. Na segmentach ich ciała znajdują się po parze parapodiów, zaopatrzonych w liczne szczecinki i są to narządy lokomotorycznymi. Przedstawiciele = nereida.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata