profil

Zastosowania komputerów

poleca 84% 699 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Rozwój naukowo-techniczny sprawil, ze koniec XX wieku mozna okreslic mianem epoki komputeryzacji. Dzis bowiem komputery towarzysza ludziom nieomal we wszystkich dziedzinach ich zycia. W róznych okolicznosciach ulatwiaja i udoskonalaja zycie, a nawet zastepuja prace ludzi. Naukowcy próbuja dokladniej zdefiniowac i nazwac rodzaj dokonujacej sie transformacji. Zaczeto od pojecia "samotnego tlumu" poprzez "czlowieka organizacji" dochodzac do "wieku genów". Najczesciej pojawiaja sie okreslenia zwiazane z komunikowaniem "rewolucja komunikacyjna" oraz informacja "wiek informacji" a ostatnio z rozwojem sieci telekomunikacyjnej "spoleczenstwo sieciowe". 1
Chyba nie ma czlowieka, który nie dostrzeglby pozytywnych stron wykorzystania komputerów w aktualnej rzeczywistosci kulturowo-spolecznej. Jednakze poza pozytywnymi walorami tych skomplikowanych urzadzen nalezy takze zwracac uwage na szkodliwosc i zagrozenia, mogace sie ujawniac w niektórych przypadkach korzystania z komputerów przez ludzi. Strach, ale i podziw wspólczesnego czlowieka wobec komputerów i ich sieci ma swoje racjonalne postawy. Zyjemy w czasach rewolucji kulturowej, której podstawa jest nowa metoda kodowania i przesylania informacji. Cuda techniki, które trwale weszly do naszego zycia, tak naprawde poszerzyly zakres wolnosci wspólczesnego czlowieka, czy tez przeciwnie, zniewolily go? Jednak postepu nie mozna zatrzymac. Stajemy przed wyborem: albo zrezygnowac z zycia w globalnej wiosce, albo wybrac mniejsze zlo i spokojnie znosic fakt, ze anonimowosc i prywatnosc zachowuja tylko hakerzy.

Zastosowania komputerów w inżynierii i architekturze, komputerowe systemy CAD i CAM wspomagają projektantów. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania można ukazać na ekranie monitora piękno i wady przyszłych budynków i samochodów, przeprowadzić żmudne i wnikliwe symulacje i testy, sporządzić automatycznie pełną dokumentację techniczną, plany, rzuty, ujęcia, oszacować koszty produkcji.
Komputery pomagają projektować układy scalone i doglądają procesów technologicznych, regulują pracę reaktorów atomowych i sterują światłami na skrzyżowaniach.

Większość decyzji zapadających w procesie zarządzania szkołą musi być podejmowana w oparciu o dane pochodzące z wielu źródeł. Danych tych jest dużo, a ich przygotowanie i przetworzenie zajmuje pracownikom szkoły wiele czasu. Przykładem może tu być zestawienie przewidywanych liczb godzin z poszczególnych przedmiotów, które będą prowadzone w szkole w nowym roku szkolnym.
Za pomocą komputera można wyeliminować ręczne wykonywanie wielu czasochłonnych prac, co umożliwia skupienie całej uwagi na problemach merytorycznych. Skutkiem takiego usprawnienia jest szybsze, a przy tym trafniejsze rozwiązywanie wielu problemów przy mniejszym zaangażowaniu sił. Atrakcyjność programu komputerowego polega między innymi na tym, że w procesie planowania różnych zagadnień może on zaproponować wiele formalnie poprawnych rozwiązań, z których optymalne wybiera człowiek. Komputer nie tylko automatyzuje wykonywanie wielu pracochłonnych czynności, ale dokonuje za człowieka kontroli poprawności wielu operacji, gwarantując, że po zakończeniu pracy nie ujawnią się błędy polegające na niepoprawnych przyporządkowaniach lub niekompletności rozwiązań.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty