profil

Zastosowania komputera

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-26
poleca 76% 4586 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Po co nam komputery?


Do zabawy: gry, muzyka, wideo.
Do pisania, składania tekstów, DTP.
Do obliczeń: od arkuszy kalkulacyjnych do inżynierskich i naukowych.
Do przechowywania informacji: od notesów do ogromnych baz danych.
Do grafiki: projektowanie CAD, rysunek i malarstwo, fotografia cyfrowa.
Do pracy: od automatyzacji zadań biurowych i produkcji do tomografii komputerowej.
Do nauki: słowniki, kursy, encyklopedie.
Do komunikacji: poczta elektronicznej, komunikatory, www, zakupy, wideofonia, integracja z telefonami.

Współcześnie komputer jest urządzeniem tak popularnym, że znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia. To, że wszyscy w biurach pracują na komputerach nikogo już nie dziwi. Niezależnie od stanowiska, czy jest to kierownik, księgowy czy magazynier, wszyscy wykorzystują komputery. W dużych firmach często spotkacie się z pojęciem elektronicznego obiegu dokumentów. Jest to takie przygotowanie środowiska pracy i takie skonfigurowanie programów, które pozwala na pełną kontrolę nad wszystkimi stworzonymi dokumentami i ułatwia do nich dostęp.

Obecnie niemal wszystkie prace projektowe wykonuje się na komputerach, niezależnie czy projektowany jest nowy samochód, czy etykieta nowego jogurtu. Przy dużych, skomplikowanych technicznie projektach wykorzystywane programy nazywane są skrótem CAD (ang. Computer Aided Design), czyli w wolnym tłumaczeniu "komputerowe wspomaganie projektowania", np.: ArchiCAD - program, na którym pracują architekci.

Wszystkie kupowane przez nas książki, pisma i gazety w całości tworzone są na komputerach. Zaczynając od tekstów, które są tworzone przez dziennikarzy, lub pisarzy, kończąc na graficznym projektowaniu końcowego wyglądu stron. Które nazywa się angielskim skrótem DTP (ang. desktop publishing), a oznacza on właśnie skład tekstu i grafiki w jedną całość.

Oddzielnym polem zastosowania komputerów są tzw. urządzenia wbudowane (ang. embedded devices), które wykorzystuje się w produkcji różnego rodzaju przedmiotów, zarówno codziennego użytku (pralki, lodówki ...) jak i wyspecjalizowanych urządzeń (kasy fiskalne, różnego rodzaju skanery). Komputer w pralce? Tak. Przecież nasza pralka też musi wiedzieć ile włożyliśmy do niej prania, jaką ilość wody dobrać, jaka musi być prędkość wirowania. W niej też siedzi komputer i choć nie wygląda tak jak ten na waszym biurku to zasada działania pozostaje taka sama i wciąż jest to komputer.

Przytoczone tu przykłady to jedynie kilka zastosowań komputerów w naszym życiu, które miały pokazać, że komputery otaczają nas na każdym kroku, czy tego chcemy, czy nie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy

Dziękuje.Przydało się

łąsica wcina wróble

nie nawidze tej jebanej strony

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty