profil

Polska Złotego Wieku na tle europejskim.

poleca 85% 448 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska Złotego Wieku
na tle europejskim

1.Pozycja polityczna Polski XVI w.
Polityka zagraniczna ostatnich Jagiellonów.

Umocnienie pozycji Polski nad Bałtykiem.
W 1466r.-pokój w Toruniu (kapitulacja Zakonu Krzyżackiego i zakończenie wojny trzynastoletniej).Z odzyskanych przez Polskę ziem powstały Prusy Królewskie.Zakon Krzyżacki stał się lennikiem króla polskiego.
Lenno- ziemia wraz z poddanymi nadawana w Średniowieczu przez seniora wasalowi pod warunkiem wykonywania pewnych powinności na rzecz nadającego.Główną powinnością lennika było posłuszenistwo i służba wojskowa
na wezwanie seniora.

Hołd pruski (1525r.)
Był to hołd lenny złożony na Rynku krakowskim Zygmuntowi I Staremu przez wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna .Hołd był wynikiem traktatu ,tworzącego z ziem Zakonu Krzyżackiego świeckie księstwo pruskie ,zależne od Polski ,a wielki mistrz obrał wówczas tytuł księcia pruskiego.

Walka o Inflanty
Po upadku Zakonu Krzyżackiego Inflanty były zagrożone przez państwo moskiewskie ,dlatego Zygmunt II August (syn Zygmunta Starego)zawarł traktat z wielkim mistrzem zakonu inflanckiego obejmując zwierzchnictwo nad Inflantami (1561r.).

Początki polskiej floty
Zygmunt Stary i Zygmunt August zapoczątkowali polską flotę wojenną.
W XVI w. liczyła ona 17 okrętów.Najczęściej król wynajmował jakiegoś dzielnego żeglarza wraz z okrętem i załogą i powierzał mu straż morza.
Kaper- odważny cywilny marynarz ,nie będący żołnierzem ,służący na okrętach wojennych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta