profil

Roztwory ciał stałych w cieczy, cieczy w cieczy, ciała stałego w ciele stałym, ciała stałego w gazie, cieczy w gazie oraz gazu w gazie.

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-21
poleca 85% 2902 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mieszanie się dwóch substancji polega na tym, że cząsteczki jednej substancji wnikają w puste przestrzenie między cząsteczkami drugiej substancji.

Ciało stałe w cieczy i ciecz w ciele stałym:
Cząsteczki cieczy przenikają w głąb struktury ciała stałego, zaś cząsteczki ciała stałego, za pośrednictwem dyfuzji i ruchów Browna, mogą przenikać do cieczy. Na przykład, gdy mydło kontaktuje się z wodą, po kilku minutach woda staje się mętna, tworząc emulsję, ponieważ mydło to ciało stałe, które rozpuszcza się w wodzie (cieczy). Podobnie, rozpuszczając cukier w herbacie, otrzymujemy roztwór. Woda morska jest słona z powodu rozpuszczenia w niej soli kamiennej. Gdy żelatyna wsypuje się do wody, rozpuszcza się tworząc mieszaninę. Dodanie do wody skrobi ziemniaczanej lub atramentu również ilustruje zjawisko absorpcji cieczy przez substancje stałe.

Ciecz w cieczy:
Cząsteczki dwóch cieczy mogą mieszać się dzięki ruchom termicznym i dyfuzji. Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem w roztworach, takich jak ocet czy jodyna. Mieszanie gęstych soków z wodą mineralną tworzy roztwór. Jeśli woda zostanie zmieszana z mlekiem, powstanie emulsja.

Ciało stałe w ciele stałym:
Cząsteczki ciał stałych mogą dyfundować do siebie, jednak wymaga to bliskiego kontaktu, ponieważ siły przyciągania międzycząsteczkowego w ciałach stałych są słabe. Stop metali, takich jak srebro i złoto, jest przykładem roztworu ciał stałych w ciałach stałych. Pod wpływem temperatury cząsteczki mogą przenikać między sobą, co bywa czasem obserwowane w przypadku sztabek złota i ołowiu trzymanych razem przez dłuższy czas.

Ciała stałego w gazie oraz gazu w ciele stałym:
Cząsteczki gazu mogą mieszając się z cząsteczkami ciała stałego za pośrednictwem dyfuzji i ruchów Browna. Można to obserwować, na przykład, w serze żółtym, gdzie pęcherzyki gazu tworzą się podczas fermentacji.

Ciecz w gazie i gaz w cieczy:
Cząsteczki cieczy mogą dyfundować do gazu i wchodzić z nim w interakcje. Na przykład aerozole, takie jak odświeżacze powietrza, są formą cieczy wypychanej pod ciśnieniem, gdzie po wydostaniu na zewnątrz miesza się z gazem. Mgła, będąca roztworem wody w powietrzu, jest innym przykładem cieczy w gazie.

Gaz w gazie:
Gazy mogą tworzyć homogeniczne roztwory, np. powietrze składające się z tlenu, azotu i innych gazów. Propan-butan używany w kuchenkach turystycznych oraz w silnikach samochodowych stanowi kolejny przykład roztworu gazowego.

Koloidy:
Są to układy dyspersyjne, w których faza rozproszona (w postaci małych cząstek o rozmiarach 1-200 nm) jest równomiernie rozłożona w fazie ciągłej (roztwór lub ciecz). Układy koloidowe mogą mieć postać emulsji, żeli, aerozoli itp. i wykazują specyficzne właściwości, takie jak odbicie światła (efekt Tyndalla) czy ładunki elektryczne.

Roztwór:
Jednorodna mieszanina dwóch lub więcej komponentów, które tworzą jednolitą fazę i nie można ich rozróżnić mikroskopowo.

Ruchy Browna:
Chaotyczne ruchy małych cząsteczek zawieszonych w cieczy lub gazie, które są obserwowane pod mikroskopem; zjawisko to potwierdza kinetyczną teorię materii i zostało odkryte przez botanika Roberta Browna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

praca super, bardzo mi się przydała :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty