profil

Charles Dickens życie i twórczość

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-10
poleca 83% 3575 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Charles Dickens

Biografia


Charles Dickens urodził się w 1812 roku w Londynie. Miał siedmioro rodzeństwa, więc jego dzieciństwo i młodość były dość trudne. W szkole zauważono jednak, że jest niezwykle uzdolniony i bystry. Gdy Charles miał 11 lat, jego ojciec, który był urzędnikiem, wraz z rodziną został osadzony w więzieniu za długi. Tylko Charles pozostał na wolności. Rozpoczął pracę w fabryce, gdzie mył butelki. Pracował po 10 godzin dziennie, a zarabiał bardzo niewiele i był źle traktowany. Przeżycia tego okresy wywarły duży wpływ na jego osobowość, i wpłynęły na późniejszą twórczość pisarza.

Los Charlesa znalazł odbicie w wielu powieściach, m.in. David Copperfield i Oliwer Twist W wieku 16 lat pisarz rozpoczął pracę dla gazety. Wkrótce został jednym z najlepszych dziennikarzy czasopisma Morning Chronicle`s. Pisał także krótkie historyjki dla magazynów. Przeważnie były to zabawne i anegdotyczne opisy ludzi, których poeta spotkał. Jego książki stały się bardzo popularne, sam autor spędził wiele czasu za granicą, m.in. w Ameryce (wspomnienie opisuje w Szkicach z Ameryki) a także we Włoszech i Szwajcarii. Dickens miał 10 dzieci, ale jego rodzina nie należała do szczęśliwych, opuściła go żona. Mimo przeciwności losu nie przestał pisać. Zmarł nagle w 1870 roku.

Charakterystyka twórczości


Charles Dickens jest jednym z najsłynniejszych pisarzy angielskich w dziejach światowej literatury. Jako pisarz realistyczny wiernie opisuje charakter społeczeństwa Anglii czasów wiktoriańskich. Jest autorem wielu powieści obyczajowych zawierających krytykę niesprawiedliwych praw angielskich. Największą popularność przyniosła pisarzowi powieść Klub Pickwicka.

Powieści Dickensa stanowią panoramę życia i obyczajowości dziewiętnastowiecznej Anglii. Bohaterami jego dzieł nie są przedstawiciele elit towarzyskich i arystokracji, ale biedota i żebracy. W jego twórczości dominuje troska o los ludzi pokrzywdzonych przez społeczeństwo, zwłaszcza ubogich i dzieci. W jego powieściach odnajdujemy ostrą satyrę i łagodny humor. Często realizm łączy się w nich z atmosferą baśni, liryzmu i cudowności, jak w np. w Opowieściach wigilijnych. Wyodrębnia się grupę utworów o losach młodych bohaterów, przechodzących twardą szkołę życia, jak Oliver Twist czy zawierający pierwiastki autobiograficzne David Copperfield.

Powieści z ostatniego okresu życia skłaniają się ku pesymizmowi i zwątpieniu, czy pokonanie zła i niesprawiedliwości świata jest w ogóle możliwe. W Opowieści o dwóch miastach krytykuje okrucieństwo rewolucji francuskiej.

Główne dzieła


Opowieści wigilijne (1843-1845)
Klub Pickwicka (1836-1837)
Nicholas Nickleby (1839)
Oliver Twist (1838)
Dawid Copperfield (1850)
Świerszcz za kominem (1845)
Ciężkie czasy (1854)
Dombey i Syn (1848)
Mała Dorrit (1857)
Zarys Ameryki (1859)
Opowieści o dwóch miastach (1859)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury