profil

Pozytywistyczna literatura powszechna

poleca 60% 15 głosów

Ojciec Goriot (Honoré de Balzac) – wycinek z pełnego kontrastów życia Paryża z początku XIX w. Zestawienie starego Goriota i młodego Rastignaca mieszkających w tanim pensjonacie pokazuje, że w świecie zawsze toczy się walka, a środkami są kłamstwo, podstęp i zdrada wszystkich zasad.

Opowieść wigilijna (Karol Dickens) – w atmosferze Bożego Narodzenia samotny skąpiec spotyka kilka postaci z zaświatów; przechodzi metamorfozę i zaczyna rozumieć, że w życiu trzeba dzielić się sercem.

Wojna i pokój (Lew Tołstoj) – na tle wojen napoleońskich obserwujemy miłosne uniesienia głównych bohaterów. Tołstoj zastanawia się, co i kto naprawdę decyduje o biegu zdarzeń historycznych.

Zbrodnia i kara (Fiodor Dostojewski) – główny bohater, Rodian Raskolnikow, zabił lichwiarkę i jej siostrę, aby wyeliminować mało wartościowe jednostki. Za karę zostaje zesłany na katorgę, gdzie przechodzi przemianę duchową dzięki miłości Soni, głęboko wierzącej byłej prostytutki. Elementy kryminału przemieszane z pogłębioną analizą psychologiczną postaci.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści