profil

Wszechocean

poleca 85% 971 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Większą część naszej planety pokrywa słona woda morska. Oceany zajmują powierzchnie 2,5 razy większą niż lądy. Wszystkie morza i oceany łącza się ze sobą, tworząc jedną całość, którą nazywamy wszechoceanem.

Wszechocean dzieli się na cztery, oddzielne od siebie kontynentami, części, czyli oceany. Ocean Spokojny (albo Pacyfik) jest większy niż wszystkie lądy razem wzięte i pokrywa ponad 1/3 powierzchni kuli ziemskiej. Ocean Atlantycki przypomina kształtem literę S. Ocean Indyjski w większej części leży na półkuli południowej. Pokryty lodami Ocean Arktyczny jest najmniejszy i zajmuje obszar niewiele większy niż Europa. Na półkuli południowej, wokół Antarktydy, Atlantyk, Pacyfik i Ocean Indyjski zlewają się ze sobą. Na tym obszarze granice trzech oceanów przeprowadzono umownie, wzdłuż południków.

Przylegające do lądów części oceanów nazywamy morzami. Morze Bałtyckie jest otoczone lądami i połączone tylko wąskimi cieśninami z Oceanem Atlantyckim, dlatego zaliczamy je do mórz śródziemnych. Morze Karaibskie przylega do lądu i jest oddzielone łańcuchem wysp od Oceanu Atlantyckiego. Ponadto przylega bezpośrednio z Oceanem Indyjskim, dlatego zaliczamy je do mórz otwartych. Morze Sargassowe stanowi wyjątek wśród mórz, gdyż nie przylega do żadnego lądu. Zostało wyodrębnione z Oceanu Atlantyckiego, ponieważ w jego wodach powierzchniowych żyją glony morskie zwane sargasami (podobne do morszczynu występującego w Morzu Bałtyckim)

Chociaż wszystkie oceany i morza są połączone ze sobą, ich poziom wcale nie jest jednakowy na całej kuli ziemskiej. Na przykład średni poziom Morza Bałtyckiego jest nieco wyższy niż Morza Północnego, którym łączy się ono za pośrednictwem Cieśnin Duńskich.

Pomiary przeprowadzone za pomocą sztucznych satelitów wykryły wypukłości i wklęsłości poziomu oceanów, przekraczające niekiedy 200 metrów.

Średnia głębokość oceanów wynosi niecałe 4000 m. Mogłoby się wydawać, że to bardzo dużo – okręty podwodne zanurzają się do głębokości 500 m. Jednak w porównaniu z rozmiarem kuli ziemskiej (której promień wynosi 6370 km) czterokilometrowa warstwa wody jest tak cienka jak kartka papieru w porównaniu z globusem.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy

dzięki za pomoc <333 lol xD

Na średni referat będzie.
Dziekuje :)

nNa pewno z tego krzyżówki 27 wyrazowej nie zrobię !? ;(

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta