profil

"Mazurek Dąbrowskiego" - nasz hymn narodowy

poleca 84% 109 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Najważniejsza polska pieśń patriotyczna - od 1927r hymn państwowy - powstała w lipcu 1797r w Reggio we Włoszech. Jej autor - Józef Wybicki znalazł się tam jako współzałożyciel Legionów Polskich.
Do Legionów wstępowało wielu ochotników. "Mazurek Dąbrowskiego" szybko stał się pieśnią nadziei, śpiewaną do melodii XVIIIwiecznego mazurka.
Prosta pieśń żołnierska zrobiła wielką karierę. Swą popularność zawdzięczała kilku cechom. Cały utwór został napisany prostym językiem, odwołującym się do powszechnie znanych faktów historycznych i do uczuć Polaków. Już pierwsze dwa wersy zawierają celnie wyrażoną myśl o trwaniu narodu mimo utraty niepodległości państwa. W utworze mowa jest o najeździe szwedzkim, bitwie pod Racławicami. Postacie, które występują w pieśni, są znane i uznawane: Stefan Czarnecki, Napoleon Bonaparte, Jan Henryk Dabrowski, Tadeusz Kościuszko.
Początkowo "Mazurek" był tylko pieśnia legionową, ale stopniowo stawał się znany i lubiany w Polsce. Jego popularność znacznie wzrosła po wstąpieniu armii Napoleona na ziemie polskie, a ugruntowała się po powstaniu listopadowym w 1831 r.
Mimo, iż później powstało kilka konkurencyjnych pieśni (m.in. "Warszawianka", "Rota"), "Mazurek Dabrowskiego" pozostał najwazniejszą polska pieśnią patriotyczną, utworem, który ciągle przypomina, że Polska będzie istnieć tak długo, jak długo Polacy będą o niej pamiętać i zdolni będą o nią walczyć do ostatniej kropli krwi.

Podoba się? Tak Nie
Epoka
Teksty kultury