profil

Recenzja książki,dzięki której stałeś się mądrzejszy

poleca 85% 365 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W poszukiwaniu Własnej Legendy

Na rynku pojawiło się wiele książek pouczających nas, że trzeba iść za głosem serca i spełniać swoje najskrytsze marzenia. Cieszą się one mniejszą lub większą popularnością wśród czytelników. Jest jednak pewna powieść poruszająca ten sam temat, która już znalazła się na liście światowych bestsellerów, po którą sięgają ludzie ze wszystkich krajów na całej kuli ziemskiej. To „Alchemik” Paulo Coelho. Co sprawia, że stał się on przebojem? Dlaczego każdy się nim zachwyca? Spróbuję na te pytanie odpowiedzieć.
Książka napisana została językiem bardzo prostym, oszczędnym, tak jak i inne dzieła tego autora. Kiedy się ją czyta, ma się wrażenie , że to baśń dla dorosłych. W dzisiejszym świecie nie znajdziemy przecież miejsca dla takich postaci jak Król Salem czy duchowy przewodnik-tytułowy Alchemik. Przyroda jest traktowana na równi z ludźmi. Słońce zachwyca mądrością, wiatr-siłą. Główny bohater-Santiago to człowiek zupełnie niepasujący do realiów naszego codziennego życia. To przykład idealisty, bardzo naiwnej osoby, wierzącej w dobro, miłość, niedbającej o sprawy materialne, przemierzającej pustynię, aby odnaleźć szczęście. Coelho stworzył parabolę, czyli przypowieść, nieskomplikowaną historię, opowiadającą o ludzkich pragnieniach, skrzętnie skrywanych w zakamarkach naszej duszy. Chyba każdy, kto zapoznał się z treścią „Alchemika”, zastanawia się, czy należy ufać znakom wysyłanym nam przez Boga i Wszechświat, czy mamy rzucić wszystko i zacząć życie na nowo. Podjęcie decyzji należy tylko i wyłącznie do nas.
Za kilkadziesiąt lat ta książka przejdzie zapewne do klasyki, a co za tym idzie-do zestawu lektur szkolnych. Jedno jest pewne-jej tematykę możemy uznawać za ponadczasową i uniwersalną. Dlaczego? Udowodnię to, posługując się cytatem: ”Spełnienie Własnej Legendy jest jedyną powinnością człowieka”.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta