profil

Chłopcy z Placu Broni

drukuj
poleca 78% 842 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na podstawie książki "Chłopcy z Placu Broni" napisałam kila form wypowiedzi: rozprawkę, materiały do charakterystyki bohatera, przykład odezwy i plan ramowy z ostatnich rozdziałów książki. Mama nadzieję, że się przydadzą!

ROZPRAWKA W OPARCIU O KSIĄŻKĘ

"Czy warto być uczciwym?" - Takie pytanie każdy stawia sobie na pewno nie jeden raz w życiu. A więc co to jest uczciwość? Uczciwy człowiek nigdy nie kłamie, dotrzymuje obietnic, nie mówi ludziom z zewnątrz powierzonej mu tajemnicy i przyjaźń traktuje jako sprawę wielkiej wagi.
Czy warto? Moim zdaniem tak. Aby to udowodnić, przytoczę kilka fragmentów książki Ferenca Molnara pt. "Chłopcy z Placu Broni. To fragment tekstu, w którym Nemeczek i Boka podsłuchują Czerwonych w Ogrodzie Botanicznym. "[...] - Ty... ty... - powiedział Nemeczek i już nic więcej nie mógł z siebie wydusić. - Ty... Ty... - po chwili cichutko dodał: - Poznajesz go?
- Poznaję - odpowiedział ze smutkiem Boka. Wśród Czerwonych Koszul siedział nie kto inny jak Gereb.[...]"
Gereb nadużył zaufania chłopców z Placu Broni i zapewne uznał, że przebywanie w obozie Czerwonych Koszul jest atrakcyjniejsze. Momentalnie porzucił dawnych przyjaciół. Taki człowiek ma potem trudność z utrzymaniem innych przyjaznych kontaktów. Kiedy Gereb stracił zaufanie czerwonych z powodu bohaterskiego wyczynu Nemeczka ("[...] Tak, to ja, Nemeczek. To właśnie ja. I nie szukajcie tego, kto zabrał waszą chorągiew, bo to ja ją zabrałem. O, tu ją mam! [...] możecie mnie zbić, wyrwać chorągiew, ale naprzód musicie mi wykręcić ręce, bo jej dobrowolnie nie oddam. [...]
- Wstąp do nas, Czerwonych Koszul.
Nemeczek przecząco pokręcił głową.
- Nigdy! - powiedział hardo. [....]
- wykąpcie go. [...]
Wtedy podszedł do niego Gereb i zapytał:
- No i co, dobrze było?[...]
- Dobrze. Było mi znacznie lepiej niż tobie, kiedy stałeś na brzegu i wyśmiewałeś się ze słabszego. [...] ale ja nigdy nie będę zdrajcą, jak ten ktoś, kto stoi wśród was, o tam... - W tym momencie wyciągnął rękę i wskazał na Gereba.[...]"), dokonała się w nim metamorfoza (przeistoczenie, przemiana) i zapragnął odzyskać utraconych wcześniej przyjaciół. Jednak, tak jak już mówiłam, człowiek nadużywający zaufania ma potem trudno w życiu. Toteż bohater, którego opisuję, nie uzyskał przyzwolenia Boki (przewodniczącego) na ponowne wstąpienie do obozu chłopców z Placu Broni. Boka był jednakże bardzo uczciwym chłopcem i na pewno by mu pozwolił, gdyby nie zdarzenie na ulicy Marii:
"[...] Gereb!
Gereb zatrzymał się i odwrócił w ich stronę. Gdy zobaczył Bokę, roześmiał się głośno i pobiegł w drugą stronę. Jego głos ostro zabrzmiał wśród kamieniczek. Gereb po prostu wyśmiał ich […]” Jednak dzęki zmianie, jaka w nim nastąpiła, ze wszystkich sił starał się zasłużyć na ponowne zaufani. Tak więc napisał list.
„[…] Zdaję sobie sprawę, jak wielki popełniłem błąd […] ruszyłemdo Ogrodu Botanicznego, by zdobyć dla Was ważne wieści […] znów czułem się chłopcem z Placu Broni, jednym z Was. […] Teraz, drogi Boka, o jedno Cię proszę: uwierz mi, że wszystko to, co napisałem w tym liście, jest szczerą prawdą […] chcę zasłużyć na Wasze przebaczenie […]
Twój wierny przyjaciel Gereb […]

Chłopcy od razu zgodzili się przyjąć go ponownie do swoego związku. Jednak, wbrew pozorom, nie odzyskał on pełnego zaufania kolegów.
„[…] Był to Barabasz. Krzyknął w stronę Boki:
- Pozwoliłeś mu?
- Pozwoliłem – odpowiedział generał.
Więc nie dowierzano jeszcze Gerebowi.[…]”
Moim zdaniem pytanie ni powinno brzmieć „Czy warto być uczciwym, tylko „ Czy należy być uczciwym”, ponieważ wartości tej cechy nie da się ocenić. Jeśli jednak ktoś potrzebuje odpowiedzi, to moja odpowiedź brzmi stanowczo: tak!

MATERIAŁY DO CHARAKTERYSTYKI JEDNEGO Z BOHATERÓW

BOKA


1. Przedstawienie postaci: Chłopiec, bohater książki „Chłopcy z Placu Broni”, 14 lat.
2. Wygląd zewnętrzny: miał jeszcze chłopięcą twarz, głęboki, spokojny głos, czarne oczy, był wysoki.
3. Cechy charakteru: rozsądne, spokojne postępowanie, Ważył słowa. Sprawiedliwie rozsądzał spory. Nie przywiązywał dużej wagi do czystości.
4. Zajęcia, zainteresowania: Był dowódcą grupy chłopców z Placu Broni. Systematycznie się uczył.
5. Ocena postaci: Zasługiwał na to, by być wodzem. Dla swoich kolegów jest wzorem.PRZYKŁAD ODEZWY


ODEZWA!

Moi drodzy przyjaciele! Musimy obronić nasz kochany Plac! Czerwone Koszule chcą nas zaatakować i zająć nasze ulubione miejsce zabaw! Nie pozwólmy na to! Pokażmy, że choć jesteśmy młodsi od nich, potrafimy ich pokonać! Jeśli obronimy Plac Broni, Feri Acz wreszcie da nam spokój!!! Bądźmy dzielni.
Wódz chłopców z Placu Broni
PLAN RAMOWY OSTATNICH ROZDZIAŁÓW KSIĄŻKI

1.Przygotowania do wojny.
2. Bitwa pomiędzy Czerwonymi Koszulami a Chłopcami z Placu Broni
3. Bohaterski wyczyn Nereczka.
4. Zwycięstwo Kitowców.
5. Mianowanie szeregowca kapitanem.
6. Wizyta chłopców u chorego przyjaciela.
7. Śmierć Nemeczka.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury