profil

Sport to nie tylko przyjemnośc, ale także szkoła charakteru.

poleca 85% 378 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszych czasach uprawianie sportu jest bardzo rozpowszechnione. Ludzie uprawiają ćwiczenia fizyczne dla różnych powodów: jedni dla zdrowia, inni dla przyjemności, jeszcze inni z chęci rywalizowania lub dla korzyści materialnych.
Ale czy sport to tylko same przyjemności? Z pewnością nie. Sport to poświęcenie, czasami tylko czasu, a nie raz i zdrowia. Uprawianie sportu wymaga również wielu wyrzeczeń i silnej woli, szczególnie wtedy, gdy jest to sport uprawiany zawodowo.
Jednak również rekreacyjne uprawianie sportu ma duży wpływ na kształtowanie charakteru. Osoby aktywne sportowo zazwyczaj potrafią być lepszymi organizatorami wolnego czasu, ponieważ muszą pogodzić obowiązki z rekreacją. Mimo napiętego planu dnia często się to im udaje. Osoby te są też zazwyczaj zdrowsze, ponieważ spędzają więcej czasu aktywnie zamiast siedzieć w domu przy komputerze lub telewizorze. Sport to także ćwiczenie silnej woli, ponieważ wymaga on naprawdę wielu wyrzeczeń. Często trzeba zrezygnować z pewnych przyjemności, np. z jedzenia bez opamiętania tuczących potraw czy słodyczy.
Jednak prawdziwa szkoła charakteru zaczyna się w sporcie, gdy jest on uprawiany zawodowo. Wtedy zaczyna się ciężki trening, łzy i porażki. To wymaga naprawdę niesamowicie silnego samozaparcia i silnej motywacji. Wtedy przyjemność uprawiania sportu miesza się z uczuciem goryczy czy porażki, po której nie raz ciężko jest się podnieść.
Czy ktoś kiedyś wyobrażał sobie, jaką silną wolę musi mieć zawodnik w dzisiejszych czasach, aby współzawodniczyć uczciwie? Mimo że wokół jest mnóstwo pokus takich jak doping, przekupstwo. Jak trudno jest sportowcu być zadowolonym z tego, że dał z siebie wszystko a nie jest pierwszy czy najlepszy? Często chęć zwycięstwa za wszelką cenę przesłania prawdziwą rywalizację. Również chęć osiągnięcia korzyści materialnych może wychodzić na pierwszy plan i wtedy może rodzić się pokusa do oszustwa.
Wielki wpływ na sposób myślenia sportowca mają środki masowego przekazu i marketingu. Korzyści materialne i chęć zdobycia sławy mogą przesłonić prawdziwą motywację sportową.
Sport potrafi niezmiernie kształtować charakter człowieka. Potrafi go nie tylko ukształtować pozytywnie, ale też ukazać jego słabości. Prawdziwy sport to szkoła charakteru i tylko ci ją skończą, którzy się nie ugną i będą do końca wierni zasadom czystej rywalizacji.
Również sport rekreacyjny ma podobne zadanie. Uczy koncentracji, szybkości, refleksu i zasad szlachetnej rywalizacji. Uczy poznawać smak walki zwycięstwa oraz przełamać smutek porażki. Uczy też tolerancji wobec innych i wobec własnych słabości. Pokazuje, że nie trzeba być najlepszym i wygrywać, aby czerpać przyjemność ze sportu. Jednak niezależnie czy jest to sport rekreacyjny czy wyczynowy wymaga naprawdę stalowej woli, oraz intensywnego treningu nie tylko fizycznego, ale również umysłowego.
Ogólnie rzecz biorąc sport to prawdziwa przyjemność, której nie powinny przyćmić trudności i trud związany z jego uprawianiem. Ludzie uprawiający sport są zazwyczaj szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z życia oraz bardziej odporni na trudności losu.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata