profil

Esej o jednostce politycznej i jej roli.

poleca 85% 2114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zacznę od tego, że urodziłem się w czasach, gdy jednostka polityczna nie odgrywała już tak wielkiej roli w kształtowaniu historii jak kiedyś.
Czym jednak jest ta rola i w jaki sposób może się ona przejawia?
Weźmy za przykład osobę, która bieg historii zmieniła niewątpliwie… Nie jest to żaden przywódca polityczny, bezwzględny tyran, który siłą zmienił system wartości ludzi mu podległych. Osobą tą jest nieżyjący już Jan Paweł II „Wielki”. Jakże wiele dobrego zrobił dla nas, naszego kraju, ten niewątpliwie największy wzór ze wzorów do naśladowania… To jego słowa na Placu zwycięstwa w Warszawie zapaliły iskrę nadziei w sercach Polaków na lepszą przyszłość i poderwały naród polski do walki w imię ojczyzny. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi… TEJ ZIEMI…!” - jakże to proste, a zarazem wymowne. Są to słowa prorocze, które potrafiliśmy zrozumieć dopiero po latach, patrząc na nie z perspektywy czasu, który niepowracalnie minął.
Jednak to zupełnie z innej beczki…

Czyny Jana Pawła, mimo iż chcielibyśmy, żeby inaczej, mają zupełnie inny wymiar niż działania charyzmatycznych przywódców, których ślady widzimy po dziś. Papież Polak zaszczepił w nas nadzieję na lepsze dziś i jutro, jednak nie na dłużej. Chciałbym się mylić, jednak wszystko wskazuje na to, że żaden błąd nie wkradł się w moje słowa. Świadczy o tym choćby zachowanie „kibiców” piłkarskich, a mianowicie po efektownym „godzeniu się dla Papieża” pseudokibice powrócili do swoich normalnych zajęć... „Bez szacunku dla świętości”, „Wstyd na całą Polskę”, „Minuta ciszy, kwadrans zadymy” – to tylko niektóre z wielu tytułów prasowych artykułów odnoszących się do karygodnego zachowania zadymiarzy. Są one odzwierciedleniem wstydu jakiego naród Polski nabawił się przed całą Europą oraz światem.
Tak więc zajmijmy się osobą, która z mojego punktu widzenia odcisnęła największe piętno na przyszłości i której ślady działania widzimy po dzień dzisiejszy. Jest nią pochodzący z Korsyki Napoleon Bonaparte. Ten mały fizycznie, jednak wielki duszą francuski przywódca jak nikt inny zmienił bieg historii i otworzył zupełnie nowy rozdział w księdze zatytułowanej „Dzieje Świata”.
Skutki jego działań widać zarówno gołym okiem, jak i po dokładnym przeanalizowaniu biegu wydarzeń...
Przyczyniły się one do zmian zarówno bezpośrednio jak i pośrednio…
Działania Napoleona zapoczątkowały zarówno dobre rzeczy, jak i otworzyły czarne karty w historii….
Można by było podać wiele takich stwierdzeń, jednak najpierw należy je umocnić sensownymi argumentami…

Pierwszą zmianą jakiej dokonał Napoleon i która była wyczuwalna w ówczesnych czasach na szeroką skalę było przerwanie rewolucji francuskiej. Co by było gdyby późniejszy Cesarz Francuzów nie dokonał zamachu stanu… tego nie wie dokładnie nikt, jednak jedno jest pewne – dzisiejsze czasy byłyby zupełnie inne. Może żyłbym w zupełnie innym państwie, może też byłaby to Polska, lecz Polska silna gospodarczo odgrywająca wielką rolę w Zjednoczonej Europie. Jednak tak samo mógłbym żyć teraz w Polsce odizolowanej od świata, nie należącej do Unii Europejskiej.
„Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy…”. Słowa te też wymagają też rozważań. Jeśli Polacy śpiewają w swej pieśni narodowej, że to Bonaparte jest najlepszym przykładem na to jak należy walczyć, to możemy wysnuć przypuszczenia, że postawa Napoleona także dla innych narodowości oraz jednostek była bodźcem do zrywów. Napoleon pokazał, że jeśli się czegoś bardzo pragnie to można osiągnąć wymarzony cel, a władza wcale nie jest niedostępna dla „zwykłych ludzi”.

Tworząc Europę Napoleońską Bonaparte zmieniał poglądy społeczeństwa i zmienił je na tyle trwale, że zaszczepione przez niego systemy wartości widać po dzisiejsze czasy. To Napoleon przecież nadawał w kolejnych państwach pierwsze konstytucje na wzór francuskiej, wprowadził Kodeks Cywilny, równość wobec prawa, wolność sumienia i wyznania, zlikwidował feudalizm na rzecz gospodarki kapitalistycznej. Wszystkie te w tamtych czasach innowacje pozostały i do dziś choćby nasze państwo opiera się na gospodarce kapitalistycznej i równości wobec prawa. O tym, że to co Napoleon stworzył jest dobre, świadczyć może, że zawsze do tego wracaliśmy, społeczeństwo dążyło m.in. do wolności sumienia i wyznania, równości wobec prawa.
Na przykładzie Napoleona widzimy, że jednostka może odgrywać dużą rolę w tworzeniu historii. Jednak niestety gdy słyszymy o jednostce sprawującej władzę, to myślimy o postaciach „złych” jak Stalin, Hitler, czy Pinochet. I niestety mamy rację, bo osoba która samodzielnie sprawuje władzę najczęściej uzyskuje ją nielegalnie, choćby przez zamach stanu. I mimo, iż są głosy, że rządy jednej, silnej ręki mają swoje korzyści i państwa wychodzą z różnorodnych kryzysów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty