profil

Co pozwala porównać "Chłopów" Władysława Reymonta do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza?

poleca 85% 115 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

„Chłopów” Władysława Reymonta uznać można za kontynuację, dopełnienie dzieła Adama Mickiewicza. Jest to powieść w pewnym sensie analogiczna. Opisuje ludzi z innego niż w „Panu Tadeuszu” szczebla drabiny społecznej - mieszkańców wsi.

W obu utworach akcja toczy się w podobnym czasie, w wieku IX, kiedy Rosjanie zajmują polskie ziemie. Porównując postawy bohaterów Mickiewicza i Reymonta wyciągamy wniosek, iż tytułowych chłopów nie bardzo obchodzą sprawy ojczyzny. Ich wzrok nie sięga dalej, niż do rogatek własnej wsi.

W obu powieściach mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym. Autorzy naświetlają nam jego cechy, obyczaje, postawy, uczucia i problemy dnia codziennego. Oba dzieła możemy zatem uznać za epopeje narodowe.

Zarówno w jednym, jak i w drugim zachowana jest chronologia czasu z wyraźnym zaznaczeniem pór roku i świąt kościelnych.

W obu występują postaci pełniące podobną funkcję - doradcy i moralnego sędziego społeczności. W „Panu Tadeuszu” jest nią ksiądz Robak, w „Chłopach” miejscowy duchowny.

Pojawia się też w obu utworach żyd Jankiel, postać stojąca nieco z boku, mająca dość obiektywne spojrzenie na sprawy dziejące się w tych małych gromadach.

Mamy również do czynienia z analogicznymi wydarzeniami. Są nimi zajazd na Soplicowo w „Panu Tadeuszu” i walka chłopów o las serwitutowy w dziele Reymonta. Oba wątki kończą się klęską. W obu bohaterowie ponoszą srogie konsekwencje swojego, powodowanego bardziej emocjami niż zdrowym rozsądkiem czynu.

I w „Panu Tadeuszu” i w „Chłopach” pojawia się też wykraczające poza granice ogólnie przyjętych norm uczucie. W pierwszym jest to namiętność młodego Tadeusza do wiele starszej Telimeny, w drugim zaś małżeństwo (nieudane zresztą) Jagny i Macieja.

„Chłopów” Władysława Reymonta do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza pozwalają porównać: czas historyczny i mityczny akcji, opis cech, obyczajów, postaw, uczuć i codziennych problemów zbiorowego bohatera symbolizującego całą warstwę społeczną oraz występowanie analogicznych postaci i zdarzeń.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi