profil

Promieniowanie elektromagnetyczne - rodzaje światła, dyfrakcja, interferencja, widma, fale, zwierciadła

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24
poleca 84% 236 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rodzaje światła
1. naturalne źródła (słońce, gwiazdy, świetliki)
2. sztuczne źródła (żarówki, lasery, diody)
3. wtórne źródła -ciała które odbijają światło (księżyc, lusterko, stół) Natura światła: korpuskularno –falowa (jest strumieniem cząsteczek i falą)

Dyfrakcja światła
a) gdy św. pada na szczelinę o małych rozmiarach to na ekranie powstaje obraz.
b) w samym środku wyraźny jasny prążek o rozmiarach dużo większych niż szczelina.
c) po obu stronach na przemian występują ciemne i jasne prążki, których jasność maleje w miarę oddalania się od środka E.
d) gdy zmniejszamy szczelinę(d) to x powiększa się.

Interferencja światła
a) w samym środku, tam gdzie powinien powstać cień powstaje jasny, wyraźny prążek (wzmocnienie). b)po obu stronach na przemian występują ciemne i jasne prążki, które świadczą o wygaszaniu i wzmacnianiu światła.
c) dla światłą białego jasny prążek jest zabarwiony na brzegach-fiolet leży bliżej środka a czerwień dalej.

Wnioski
1. Gdy światło przechodzi przez pryzmat to zmienia swój kierunek biegu-mówimy i załamaniu światła.
2. Gdy światło białe przechodzi przez pryzmat to dzieli się na szereg barw: cz,pom,żół,ziel,nieb,fiol. Na ekranie powstaje barwna wstęga zwana widmem światła białego =rozszczepienie.
3. Światło białe nie jest jednorodne; w jego skład wchodzą promieniowania o różnych barwach różniące się łamliwością. Najsilniej załamuje się fiolet bo ma najmniejszą długość a więc najmniejszą prędkość
4. Światło o różnych barwach ma różną v i różną długość.
5. Łączenie all barw daje światło białe.

Rodzaje widm
1) widmo św. białego
2) widmo emisyjne- powstaje gdy pobudzimy do świecenia substancje: a)widmo liniowe-gdy świeci pierwiastek(na ciemnym tle układ barwnych prążków). b)widmo pasmowe- gdy świeci zw. chemiczny (na ciemnym tle barwne smugi)
3) widmo absorpcyjne-pierwiastek lub zw.chem. który emituje pewne długości fali, to te same długości pochłania(na barwnym tle układ czarnych(ciemnych) linii).

Fale elektromagnetyczne wykazują podobieństwa: są falami poprzecznymi, przenoszą energię, podnoszą temp. ciała na które padają, rozchodzą się z tą samą v w próżni(300000 km/s), ulegają załamaniu, odbiciu. Fale elektromagnetyczne różnią się: zastosowaniem i wytwarzaniem.

1. Fale radiowe - powstają podczas drgań obwodów elektrycznych w nadajnikach; częstotliwość (f) drgań jest taka sama jak f fal radiowych; zastosowanie: przesłanie info na odległość(radio, TV)

2. Mikrofale - dobrze przenikają przez atmosferę i można je ogniskować(zbierać) w antenach satelitarnych; zast: w radarze, kuchenkach mikrofalowych.

3. Podczerwień - źródłem są ciała drgające(atomy); zast: w światłowodach, noktowizorach, inkubatorach, i w all elementach grzejnych.

4. Nadfiolet - źródła: słońce, lampa kwarcowa, łukowa. powoduje opalanie skóry. W nadmiarze: rak skóry. Stymuluje powstawanie niektórych witamin w skórze. Zast: do wykrywania fałszerstw banknotów, barwniki do proszków do prania, do sterylizacji pomieszczeń.

5. Promienie Roentgena (X) - wytwarzane w lampach rentgenowskich, silnie jonizuje powietrze, służy do prześwietleń, do wykrywania wad materiałowych, może wywołać raka.

6. Promienie gamma- źródła: słońce, ciała radio - aktywne. Wywołuje silną jonizacje ośrodka, wywołuje nowotwory ale i je leczy, do sterylizacji, do przedłużania terminu wartości w przem. spożywczym.

Zwierciadło - gładka powierzchnia odbijająca dużą część padającego na nią promieniowania(np. lusterko, bombka) zwierciadło płaskie-gdy pow. odbijająca jest kształtu płaszczyzny.

Jak światło odbija się od gładkiej pow.?
Prawo odbicia światła-kąt padania jest= kątowi odbicia. Promień padający, odbity i normalna leża w jednej płaszczyźnie.
Jak odbija się św. od pow. chropowatej?
Rozproszenie - gdy wiązka równoległa światła pada na ciał chropowate to po odbiciu promienie rozchodzą się w all Kierunkach (zgodnie z prawem odbicia).

Rodzaje zwierciadeł
1. zw.płaskie-powierzchnia gładka odbijająca duża część promieniowania padającego na płaszczyznę.
2. zw.kuliste-gładka pow. odbijająca dużą część promieniowania o kształcie kuli lub jej części;
a) kuliste wklęsłe - odbija część wewnętrzną kuli
b) kuliste wypukłe - odbija zewnętrzną część kuli
3. zwierciadła paraboliczne
np. reflektory samochodowe.

Elementy zw. kulistego
f=1/2 r –wzór na ogniskową
O- środek krzywizny zwierciadła
A- wierzchołek zwierciadła
F- ognisko zwierciadła: jest to punkt na osi optycznej w którym przecinają się promienie odbite od zw., tworzące wcześniej wiązkę równoległa
f- ogniskowa zw. (f=IFAI
r- promień krzywizny zw. (r=IOAI)

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (1) Brak komentarzy

no uratowana sprawa nie będzie jedynki dzienki.Całkiem niezłe dzienki

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty